EMCC ZİRVESİ’NDE KONUMUZ DÖNÜŞÜM

Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi EMCC‘nin İstanbul’da düzenlediği bu yılki zirvenin konusu etki ve dönüşümdü. Ben de konuşmacı olarak, Demet Uyar’ın moderasyonunu üstlendiği panele katıldım. Biz konunun toplumsal boyutu ve sürdürülebilirliği üzerinde durduk. Bölgesel Sesi olduğum IMPACT2030  ve kurumsal gönüllülük  hakkında bilgi verdim.

IMPACT2030 özel sektörün liderliğinde Birleşmiş Milletler, kamu ve sosyal kurumların dahil olduğu ve birlikte çalıştığı bir girişim. Amacımız çalışan gönüllülüğünü ateşleyerek, küresel hedeflere ulaşılması için katkıda bulunmaktır. Türkiye de dahil Birleşmiş Milletler’e üye devletler, 2015 yılında bu küresel hedeflerin altına imza attı. Eğer şimdi hep birlikte çözüm üretmeye başlarsak, aşırı yoksulluk, eşitliksizlik, adaletsizlik ve iklim değişikliği sorunlarını 2030 yılında ortadan kaldırabilecek güce sahibiz. IMPACT2030’a üye 70’in üzerinde şirketin çalışanları, küresel hedeflere ulaşmak ve dünyanın iyiye doğru değişimi için gönüllü oluyor. Bu gönüllüler için de önemli bir dönüşüm fırsatı demek. Dünyanın değişimine katkıda bulunurken, yaşamlarımız da anlam buluyor. Bizler de bu anlamlı yolculukta dönüşüyoruz.

Soldan sağa: Moderatör Demet Uyar, Renkli Kampüs’ten Asiye Turgut, Adım Adım’dan Kıvanç Ergun ve ben Arzu Demirel (Headline & IMPACT2030) panel öncesi hazırlık yapıyoruz.

Panelde, Yardımseverlik Koşusu Adım Adım, engelli&engelsiz üniversite öğrencilerine yönelik bir liderlik programı olan Renkli Kampüs‘ün ilham veren çalışmalarıyla ilgili de bilgi alma şansım oldu.

Adım Adım’ın gönüllüleri, seçtikleri sivil toplum kuruluşu için bağış topluyor, sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlıyorlar. Adım Adım kurumsal gönüllülükte de rekora koşuyor. Adım Adım Oluşumu’ndan Kasım 2018’de verilen bilgiye göre; organizasyona katılan kurumsal takım sayısı bin 127’ye, kurumsal koşucu sayısı 18 bin 897’ye, toplanan bağış ise 24 milyon 718 bin 240 TL’ye ulaştı.

Çalışan gönüllülüğü programlarına katılmak veya kurumsal takımlarla yardımseverlik koşusu yapmak, son yıllarda üzerinde durulan zindelik (wellness) programlarını da destekliyor. Katılımcıların fiziksel ve psikolojik  sağlığına iyi geliyor, motivasyonunu ve mutluluk hissini yükseltiyor. Çalışanların markaları ve şirketleriyle gurur duymalarını sağlıyor ve aidiyet duygularını pekiştiriyor. Ayrıca çalışanların birbirlerini daha iyi tanımalarına imkan sağlayarak, ilişkileri geliştirip, iş verimini arttırıyor. Gönüllüler, adım adım başarıya koşuyorlar.

Renkli Kampüs de katılımcıların yarısının fiziksel engeli olan gençlerin oluşturduğu bir gençlik programı. Üç hedefi buluyor: Sorumlu liderliği geliştirmek, iş hayatına hazırlık ve sivil toplumda aktifleşmek için STK’larla proje üretmek. Renkli Kampüs’ün gönüllü mentorlarına motivasyonlarının kaynağını sordum. Neden onca işin gücün arasında, hiç bir karşılık beklemeden zamanlarını, enerjilerini ve bilgilerini paylaşıyor, gönüllü oluyorlar? Cevapları ve panelde bahsettiğim kurumsal gönüllülükle ilgili bilgileri, hazırladığım rehberde paylaşıyorum. Rehberi isterseniz akademi@headlinebpr.com adresine yazabilirsiniz.

Arzu Pınar Demirel

Headline Great People Kurucusu

Leave a comment