TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE KRİSTAL ELMA ÖDÜLLÜ REKLAMLAR

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE KRİSTAL ELMA ÖDÜLLÜ REKLAMLAR

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için reklam ajansları kadınları güçlendirecek ve markaların tüketicileriyle bağını kuvvetlendirecek reklamların hazırlığına başlamışlardır. Toplumsal cinsiyet eşitliği yılda bir gün, ya da bir hafta dile getirilerek sağlanamasa da, genel eğilim bu reklamları Mart ayının ilk haftasına denk getirmekte. Az sayıda marka yıl boyunca, kadınların özgüvenini geliştirecek, günümüze hitap etmeyen cinsiyet rollerine dikkat çekecek kampanyalar düzenliyor.Eşitliğin önemini tüm yıl hatırlatmayı, sadece reklamlarla kalmayarak, insanların hayatına dokunan sosyal sorumluluk kampanyalarıyla zenginleştirmeyi hatırlatmak istiyoruz. Yine de 8 Mart reklamlarını seviyor ve bu yıl ki ajansların yaratıcı çalışmalarını merakla bekliyoruz.

2021 yılında toplumsal cinsiyet eşitliği kategorisinde Reklamcılar Derneği tarafından verilen Kristal Elma Ödülünü kazanan reklamlar:

KRİSTAL: DEDİM OLABİLİR

Şirket: Unilever
Marka: Elidor
Ajans: Medina Turgul DDB

 

Başka bir şampuan markası olan Pantene’in, kadına şiddetle tanınan İbrahim Tatlıses’e Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün verildiği 47. Altın Kelebek Ödülleri’nin sponsoru olduğu düşünülürse, Elidor’un milli voleybolcu Ebrar Karakurt’la reklamıyla, ne kadar farklı bir kulvarda durduğu daha iyi anlaşılabilir.  Ebrar Karakurt cinsel tercihinden dolayı tepki görmüş, ancak voleyboldaki başarıları ve sempatik davranışlarıyla, halkın desteğini kazanmıştı. Kristal Elma’da, Film ve Medya Büyük Ödüllerini de kazanan Elidor’u ve Medina Turgul DDB’yi #dedimolabilir için kutluyoruz.

GÜMÜŞ: KADININ ADI VAR

Kurum: T.C. Beşiktaş Belediyesi
Marka: T.C. Beşiktaş Belediyesi
Ajans: Renee

“Cemre, sokağında istediği gibi giyinebilir.”
“Didem, sokağında dilediği saatte gezebilir.”
“Gözde, sokağında kahkaha atabilir.”

Beşiktaş’ta Kadının Adı Var!

Sokak tabelarıyla kadınlara yönelik önyargıları yıkmayı hedefleyen T.C. Beşiktaş Belediyesi’nin bu kampanyası Felis’ten de 5 ödül kazandı.

GÜMÜŞ: YÜZLEŞME

Kurum: Overteam
Marka: Meyhanedeyiz.biz
Ajans: Brand the Bliss

Sosyal bir meyhane platformu olan meyhanedeyiz.biz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için ünlü oyuncu Demet Evgar ile anlaştı. Herkesin kadınlar için kadeh kaldırdığı reklam filminde, kadınların karşılaştığı zorluklar dile getiriliyor ve  Demet Evgar izleyenleri yüzleşmeye çağırıyor.

Reklamı izlemek isterseniz linktedir, ancak alkollü içecek kategorisinde olduğu için yaş sınırı uygulanmaktadır.

BRONZ: KADIN GÜCÜ

Kurum: OPET
Marka: OPET
Ajans: People Communications

OPET, Kadın Gücü Projesi ile erkeklere özgü meslek olarak algılanan akaryakıt satış yetkilisi, istasyon yöneticisi, vardiya amiri gibi pozisyonlarda kadınlara iş olanağı sunuyor. Kafa Radyo işbirliğiyle,  Kadın Gücü Projesi’ne vurgu yaparak, kadınların işgücüne katılım oranı olan %35’e dikkat çekildi. Nihat Sırdar’ın programının %35’ine sponsor olarak başlayan OPET’in desteği, dinleyicilerin konuyu tweetlemesiyle,  42 dakikanın sonunda %100’e ulaştı. Kadınların iş gücüne katılım oranının da 100%e ulaşması dileğiyle…

Önceki yıllarda toplumsal cinsiyet eşitliği kategorisinin Kristal Elma kazanan reklamları:

2020

ONURSUZ OLMASIN AŞK

Kurum: Gmag
Marka: Gmag
Ajans: Havas

2020

KADINA VE ÇOCUĞA ŞİDDETE ORTAK OLMUYORUZ

Kurum: Samsung
Marka: Samsung
Ajans: Cheil Worldwide Turkey

2019

ÖZEL GÜNLER İLETİŞİMİ

Kurum: Gmag
Marka: Gmag
Ajans: Havas

2018

BU KIZIN ÖYKÜSÜ

Kurum: Unilever
Marka: Elidor
Ajans: Manajans J. Walter Thompson Turkey

Leave a comment