TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ İÇİN İLHAM VEREN KİTAPLAR

Kitap Kulübü

Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Kurucumuz Arzu Pınar Demirel’in kadınları güçlendiren ve toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili  ilham veren kitap ve biyografi önerileri.

Kitaplarla ilgili yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyoruz. Teşekkürler.

İLETİŞİM

Bana Bilgiçlik Taslayan Adamlar

Rebecca Solnit

Erkeklerin kadınlara ahkam kesmelerinin dünyada çok yaygın olması yeni bir kelimeyi sözlüğe kazandırdı: Mansplaining. Erkek ve açıklamak kelimelerinin birleşimiyle oluşturulan bu kelimeden yola çıkıyor.

Ben Malala

Malala Yusufzay

Nobel Barış Ödülü sahibi Malala Yusufzay’ın otobiyografisi. Pakistan’da Taliban’a karşı kız çocuklarının eğitim hakkı için mücadele eden Malala bir gün başından vuruldu. Durmadı ve cesaretle devam etti.

 

Benim Hikâyem

Michelle Obama

ABD’nin eski ”First Lady’si” Michelle Obama, Beyaz Saray’da geçirdiği 8 yılın perde arkasını anlatıp, hayat hikâyesini paylaşırken okurlara da şu önemli soruyu sorduruyor: Ben kimim ve kim olmak istiyorum?

Cinsiyetlendirilmiş Beyin

Gina Rippon

Bilişsel sinirbilimci Gina Rippon, kadın ve erkek beyni ile ilgili mitleri yıkıyor. Rippon’ın ana mesajı şöyle özetlenebilir: Cinsiyetlendirilmiş bir dünya, cinsiyetlendirilmiş bir beyin üretecektir.

Görünmez Kadınlar

Caroline Criado Perez

Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar neden sistematik bir biçimde yok sayılıyor? Kadınların hayatın pek çok alanında karşılaştığı ayrımcılıklar, eşitsizliklerin şok eden nedenleri verilerle ve araştırmalarla Görünmez Kadınlar’da.

İkinci Cinsiyet

Simone De Beauvoir

”Kadın doğulmaz, kadın olunur” diyen Simone De Beavoir’ın ilk kez 1949 yılında yayınlanan bu eseri, yayınlandığı tarihten bu yana özellikle feminizm ve toplumsal cinsiyet alanlarında çalışanlar için bir başyapıttır.

Kendine Ait Bir Oda

Virginia Woolf

20. yüzyılın en önemli yazarlarından Virginia Woolf’un sözü sadece yazarlara değil, yaratıcılığı ve değer yaratmayı amaçlayan her kadına hitap ediyor: “Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!”

Kötü Feminist

Roxane Gay

Roxane Gay, Kötü Feminist kitabında feminizmi ve feminizme neden ihtiyacımız olduğunu toplumsal olaylardan, popüler kültürden, ayrımcılıktan ve yaşadığı hayal kırıklıklarından yola çıkarak ele alıyor.

Kurtlarla Koşan Kadınlar

Clarissa P. Estes

Masallar, insanlığın ortak bilinçaltının aynaları… Masallarla, insanlık tarihi boyunca bastırılmış ve örselenmiş kadın psişesinin derinliklerine inen, terapi niteliğinde bir kitap.

Ömrümden Uzun İdeallerim Var

Suna Kıraç

 Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve filantropist olan Suna Kıraç’ın başladığı kitap, ALS’ye yakalanınca Rıdvan Akar tarafından yayına hazırlandı.

Savaş Yok Kadının Yüzünde

Svetlana Aleksiyeviç

2015 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Svetlana Aleksiyeviç’in ilk eseri Kadın Yok Savaşın Yüzünde, II. Dünya Savaşı’nın kadınlar cephesinde nasıl yaşandığını belgeliyor.

Türkan

Ayşe Kulin

Prof. Dr. Türkan Saylan, Türkiye’de cüzzamlılardan kaçılırken hayatını onları iyileştirmeye adayan bir doktor. Kız çocukları eve kapatılırken, bir gelecekleri olsun, okusunlar diye Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kuran bir kahraman.

TÜRKİYE'DE TEK

2013 yılında kurulan Headline Diversity, Türkiye'deki ilk ve tek Çeşitlilik&Kapsayıcılık danışmanlığıdır.
Dünyanın gündemindeki bu konu hakkında sizin için yapabileceklerimizle ilgili görüşelim.

İletişim

Leave a comment