60 ŞİRKETTEN UKRAYNA’YA DESTEK

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de, Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş devam ederken,  Birleşmiş Milletler Ukrayna’da yaklaşık 12,8 milyon sivilin yerinden edildiğini açıkladı. Binlerce kişi hayatını kaybetti ve savaştan en çok etkilenenler kırılgan ve dezavantajlı gruplar oldu.

Ukrayna’da başlattığı işgal nedeniyle hükümetler, Rusya’ya yönelik siyaset, finans ve havacılık başta olmak üzere farklı alanlarda yaptırımlar uygularken özel sektörde uluslararası birçok şirket de ard arda bu ülkedeki faaliyetlerini durdurma kararını açıkladı. Rus işgalini boykot ederek Rus pazarından çekilenler arasında Apple, Netflix, H&M, Airbnb, Ikea, Inditex, Adidas, BP, PayPal, Visa, Mastercard vb. çeşitli sektörlerden büyük markalar bulunuyor. Yale Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre  600’den fazla şirket Rus pazarından tamamen çekildi. Şirketler desteğini Ukrayna ve savaştan kaçan ağırlıklı kadın ve çocuklardan oluşan mültecilerin gittiği komşu ülkelerdeki insani çalışmalara verdikleri bağışlarla da gösterdi. 1 milyon dolar üstü bağış yapan ve anlamlı katkılarda bulunan 60 şirketi derledik. Ayrıca Ukrayna’daki insani etkiyle ilgili güncel verileri linkten de takip edebilirsiniz.

Zor zamanlardaki destekleriyle, insana verdikleri değeri gösteren sorumlu şirketleri tebrik ederiz.

Eklenmesini önerdiğiniz şirketler olursa bize yazmanızı rica ederiz. Teşekkürler.

İletişim

Abbott

Abbott, Ukrayna ve Ukraynalı mültecileri desteklemek için insani yardım kuruluşlarına 2 milyon dolar bağışladığını duyurdu.

AbbVie

AbbVie, Rusya'dan elde ettiği geliri Ukrayna'yla ilgili insani yardım çalışmalarına bağışlayacak. Ayrıca Ukrayna ve Ukraynalı mülteciler için tıbbi bakım ve malzeme için kar amacı gütmeyen ortaklara 1 milyon dolar bağışta bulunuyor.

Accenture


Accenture, Ukrayna'daki insanlara ve Polonya, Romanya, Slovakya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'ne göç edenlere yardım etmek için çalışan kar amacı gütmeyen yardım kuruluşlarına 5 milyon dolar bağışladı.

Allianz

Allianz, Ukrayna'nın işgali sırasında insani çabaları desteklemek için bağışladığı 10 milyon euro'nun yanı sıra, çalışan bağışlarına karşılık gelen 2,5 milyon euro'ya kadar kaynak sağlayacağını duyurdu.

Airbnb

Airbnb, 100.000 Ukraynalı mülteciye ücretsiz konut sağladı. Airbnb kullanıcıları Ukrayna'ya destek için konaklama rezervasyonu yapıyor. Şimdiye kadar bu rezervasyonlar yaklaşık 2 milyon dolar hasılat elde edildi.

Adidas

Adidas Save the Children, SOS Çocuk Köyleri, Terre des Hommes ve UNO-Flüchtlingshilfe (UNHCR'nin Alman ortağı) gibi mülteci ve çocuk hayır kurumlarına temel mal ve destek sağlamak için 1 milyon € bağışta bulundu. Rusya Futbol Birliği (RFU) ortaklığını sonlandırdı.

Amazon

Amazon'un bağışı finansal destek, ürünler ve bulut bilişim kredileri dahil toplam 35 milyon doların üzerinde. 10 milyon doların üzerinde bağış UNICEF, UNHCR, Dünya Gıda Programı, Kızıl Haç, Polska Akcja Humanitarna ve Save the Children da dahil olmak üzere, sahada kritik destek sağlayan 150'den fazla yardım kuruluşuna verildi.

Apple

Apple ve UNICEF, Ukrayna'daki çocuklar için iş birliği yaptı. Kullanıcılar Apple ödeme yöntemlerini kullanarak 200 dolara kadar maddi destekte bulunabiliyor. Bağışlar UNICEF'e ulaşıyor. Apple çalışanlarının yaptığı bağışları 2'ye katladığını duyurmuştu.

AstraZeneca

AstraZeneca, Project HOPE ve International Medical Corps'a 1 milyon dolar bağışladı. Çalışanlarının bağışları da UNICEF ve İngiliz Kızıl Haç'a verildi.

AXA

AXA, mültecilerin insani desteğine yardımcı olmak için çalışan sivil toplum kuruluşlarına 6 milyon euro bağışladı.

BASF

BASF'nin tarihindeki en büyük çalışan bağış kampanyası Ukrayna'da etkilenenler için gerçekleşti. Çalışanlar 2.1 milyon euro bağışladı, şirket de bu bağışı ikiye katlayarak 4,2 milyon euro bağışta bulundu.

Bloomberg

Bloomberg Filantropi Mike Bloomberg ve kurumun bağışı olarak 10 milyon doları Dünya Merkez Mutfağına bağışladı.

Bayer

Bayer, hem parasal yardım hem de sağlık ürünleri bağışı sağlayan 5.4 milyon euroluk bir Afet Yardım Fonu kurdu ve çalışanları da Kızıl Haç yardım kampanyasına bağışta bulundu.

Beiersdorf

Beiersdorf, Alman Kızıl Haçı ve CARE'e 2 milyon euroluk acil yardımında bulundu. Şirketin çalışanları da Birleşmiş Milletler mülteciler ajansına bağış yaptı.

BNP Paribas

BNP Paribas çalışanları ve Vakfı Bugün itibariyle, 10 milyon euro bağışı taahhüt etti. Birleşmiş Milletler mülteciler ajansı, Sınır Tanımayan Doktorlar ve Kızıl Haç'a finansal katkıda bulunuldu.

Boeing

Boeing, 2 milyon dolarlık acil yardım paketi açıkladı. Yardım paketi, komşu ülkelere sığınmak isteyenler de dahil olmak üzere yerinden edilmiş Ukraynalılara yiyecek, su, giyecek, ilaç ve barınak sağlamak için çalışan kuruluşlara yönlendiriliyor.

BP

BP, Ukrayna'daki insani çabaları desteklemek için 15 milyon sterlin katkıda bulundu. Bağışın yarısı Kızıl Haç ve UNICEF'e verildi.

Carlsberg

Carlsberg Grup, Carlsberg Vakfı ve Tuborg Vakfı, Ukrayna'daki yardım çalışmalarına 75 milyon DKK (10 milyon EUR) bağışladı.

Chanel

Chanel, CARE ve UNHCR-BM mülteci ajansına 2 milyon euro bağışta bulundu. Çalışan bağışarını da bölgedeki çalışmalara yönlendireceğini bildirdi.

Coca Cola

Coca-Cola Vakfı ve küresel şişeleme ortakları Ukrayna'ya, yaklaşık 15 milyon dolar yardım sağlayacak. Bölgede insani yardım sağlama çabaları, şirket tarafından üretilen fon ve ürünlerin bağışlarını içerecek.

Epic Games

Epic Games, yeni sezonuyla çıkış yapan Fortnite oyununun 2 haftalık gelirini bağışlayacağını açıkladı. Bağış Direct Relief, UNICEF, BM Gıda Programı, BM Mülteci Ajansı'na yapılıyor. Bağış 144 milyon doları buldu.

Estee Lauder

Estée Lauder Vakfı, 1 milyon dolar ve ELC ürünleri bağışladı.Şirketin çalışan hayırsever eşleştirme hediye programı olan ELC Good Works, yıl boyunca çeşitli kar amacı gütmeyen kuruluşlara, çalışan bağışlarını iki katına çıkaracak.

Ford

Ford Vakfı, IRC'nin Ukrayna Acil Müdahale Fonu'na 1 milyon dolar ve Açık Toplum Vakıfları'nın Ukrayna Demokrasi Fonu'na sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını desteklemeye yardımcı olmak ve savaş suçlarının belgelenmesi yoluyla hesap verebilirlik talep etmek için 1 milyon dolar taahhüt ettiğini açıkladı.

Johnson&Johnson

J&J, Uluslararası Kurtarma Komitesi'nin (IRC) ve Kızılhaç'a destek olarak beş milyon dolar
bağışladı; tıbbi malzeme sağlamayı taahhüt etti ve çalışanlarının bağışlarını
Küresel Bağışlama Ukrayna Krizi Yardım Fonu ile eşleştirdi.

General Electric (GE)

GE, Ukrayna'daki insani çalışmalara destek için 500.000 dolar nakit ve 4 milyon dolar tutarında medikal ekipman verdi.

Google

Google, Google.org aracılığıyla toplamda 25 milyon dolarlık yardım taahhüdünde bulundu. Şirket ayrıca Polonya'nın Varşova kentindeki bölge ofisini genişletmek için 700 milyon dolar yatırım yapıyor.

GlaxoSmithKlein (GSK)

GSK, Kızıl Haç ve Çocukları Kurtar'a 3.25 milyon sterlin bağışta bulundu. Şirketin bağışına ek olarak, çalışanları Save the Children ve Kızıl Haç için GSK'nın eşleşeceği 300.000 sterlinin üzerinde bağışta bulundu.

H&M

H&M 1,5 milyon euro bağışta bulundu. Bağış, her biri 750.000 € olarak UNHCR ve UNICEF arasında paylaştırıldı.

Hilton

American Express ve #HospitalityHelps ile ortaklaşa Avrupa genelinde Ukraynalı mülteciler için 1 milyon geceye kadar oda bağışında bulundu. Hilton Effect Vakfı da World Central Kitchen ve Project Hope'a 50.000 $ katkıda bulundu.

IBM

IBM, ağır şekilde etkilenen bölgelere kritik destek sağlayan iki kuruluşa 500.000 dolar bağışladı: Çek Cumhuriyeti'ndeki İhtiyaç Duyan İnsanlara 250.000 $ ve Polonya'daki Polonya İnsani Yardım Eylemine 250.000 $.

IKEA

IKEA Vakfı, Ukrayna'daki çatışma nedeniyle zorla yerinden edilenlere insani yardım için 20 milyon Euro'luk acil bağışta bulundu. Buna ek olarak, Inter IKEA Grubu ve Ingka Grubu, UNHCR, Save the Children ve diğer kuruluşlara ürün ve diğer yardımlarda destek sağlamak için her biri 10 milyon Euro veriyor.

ING

ING Bankası UNICEF'in Ukrayna içinde ve sınırlardaki çatışmalardan etkilenen çocuklara ve ailelerine yardım etmek amacıyla 3 milyon euro bağışta bulundu.

LEGO

Lego Vakfı, Ole Kirk Vakfı ile ortaklaşa, Ukrayna'daki acil yardım için 16,6 milyon dolar bağışladı.

L’Oreal

L'Oreal, L'Oreal Kadın Fonu aracılığıyla 110 milyon doları ve artan sayıda mülteciyi desteklemek için 300.000 ürün bağışladığını duyurdu.

LVMH Grup

Bulgari, Dior, De Beers, Fendi vb. 75 lüks markayı içeren grup Kızıl Haç'a 5 milyon dolar bağışladı.

Marks&Spencer

Marks & Spencer, Birleşmiş Milletler mülteci ajansına yarım milyonluk bir bağış da dahil olmak üzere 3 milyon euroluk bir destek paketi oluşturdu.

Mars

Mars etkilenen insanlara ve evcil hayvanlara taahhüt ettiği 2 milyon dolara ek olarak, Ukrayna halkına yardım etmek için nakdi ve ayni bağışını 10 milyon dolar artıracağını açıkladı.

Mastercard

Mastercard, Kızıl Haç'a, Çocukları Kurtarın'a ve insani yardım için çalışan yardım fonuna 2 milyon dolarlık katkıda bulundu. Şirket ayrıca, Rus bankaları tarafından verilen kartların Mastercard ağı tarafından desteklenmeyeceğini belirtti.

Meta

Meta, 15 milyon dolar bağış taahhüt etti. Buna, Birleşmiş Milletler kurumları ve International Medical Corps ve Internews dahil olmak üzere bir düzineden fazla kar amacı gütmeyen kuruluşa 5 milyon dolarlık doğrudan bağış dahil.

Microsoft

Microsoft, Ukrayna için insani yardım ve yardım çabalarını desteklemek için 35 milyon doların üzerinde bir taahhütte bulundu. 18 milyon doları Microsoft teknolojilerini içerirken, çalışan bağışları da şirketin desteğiyle 13.5 milyon doları buldu.

New Balance

New Balance Ukrayna'daki insani yardıma 1 milyon dolar taahhüt etti.100.000 dolar Kızıl Haç'a, kalan 900.000 dolar da en savunmasız insanlara yiyecek, temiz su, giyecek ve barınak sağlayabilecek STK'lara ayrıldı.

Nissan

Nissan, Ukrayna'ya yardım için 2,5 milyon euro bağışladı. 1 milyon euro Kızıl Haç'a verildi. Bu bağışın yanısıra çalışanları da yardım kampanyası düzenledi.

Novo Nordisk

Novo Nordisk Vakfı, 7,4 milyon euro bağışta bulundu. Ayrıca Ukrayna'da kronik hastalıklarla yaşayan insanları desteklemek için ülkedeki mevcut stoklarından Sağlık Bakanlığı'na iki aya kadar hayat kurtaran diyabet ve hemofili ilaçları tedarik etti.

Novartis

Novartis çok ihtiyaç duyulan antibiyotikler ve Sandoz portföyündeki ağrı kesiciler de dahil ilaçları Ukrayna'ya bağışladı, ayrıca 3 insani organizasyona 3 milyon euroluk bir bağışta da bulundu.

PepsiCo

PepsiCo Vakfı, Polonya'daki Kızıl Haç'a, Romanya'daki World Vision'a, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı'na, World Central Kitchen'a ve Save the Children'a 4 milyon dolar bağışladı. Şirket, Hediye Eşleştirme Kampanyası aracılığıyla PepsiCo çalışanlarından toplanan 1 milyon doları eşleştirecek.

Pfizer

Pfizer, Rusya'daki operasyonundan elde ettiği tüm kârını Ukrayna'daki insani amaçlara bağışlama sözü verdi

Porsche

Porsche, Ukrayna'daki insani krizden etkilenen insanlara acil yardım sağlamak için 1 milyon euro bağışladı.

Riot Games

Riot Games, 12 Mart'a kadar popüler oyunlarından elde ettiği oyun içi gelirleri Rusya'nın Ukrayna işgali için yapılan yardım çalışmalarına bağışlayacağını açıkladı. Şirket ayrıca, bu gelirlere ek kendi kasasından 1 milyon dolar bağış yapacağını belirtti.

Samsung

Samsung 1 milyon dolar değerindeki ev aletleri de dahil olmak üzere 6 milyon doları ülkenin mültecilerine yardım etmek için Ukrayna Kızıl Haçı ve diğer uluslararası kuruluşlara gönderdi.

Sanofi

Sanofi, Ukrayna ve komşu ülkeler için Kızıl Haç'a ve ayrıca BM Mülteci ajansına 5 milyon euro (5,5 milyon dolar) bağışladı. Şirket ayrıca Ukrayna'daki hastalara ve yakın ülkelerdeki Ukraynalı mültecilere temel ilaç ve aşı bağışlarını hızlandırdı.

Siemens

Siemens, acil müdahale kuruluşları için 9 milyon Euro'dan fazla acil insani yardımda bulundu. Siemens Varşova lokasyonu 150 kişilik mülteci merkezine dönüştürüldü. Ayni teknik portföy ve altyapı hizmeti için ek 3 milyon euro hibe verildi.

Shell

Shell, Rus petrol alımlarından elde edilen karı Ukrayna yardım fonuna koyma sözü verdi.Shell, Rus Gazprom ile olan ortaklığını sonlandırmıştı.

Shutterstock

Shutterstock, Ukrayna'da katkıda bulunan binlerce fotoğrafçı, kameraman, 3D sanatçı, illüstratör ve müzisyene doğrudan yardım sağlamak için 1 milyon dolarlık bağışta bulundu.

Sony

Sony UNHCR, BM Mülteci Ajansı ve uluslararası sivil toplum kuruluşu Save the Children'a toplam 2 milyon dolar bağışladı. Sony ayrıca çalışanlarının bağışlarını da bölgeye yönlendiriyor.

Starbucks

Şirket Rusya'daki ticari faaliyetlerinden elde edilen telif ücretlerini Ukrayna'daki insani yardım çabalarına bağışlamayı planladığını duyurdu. Ayrıca, Starbucks Vakfı World Central Kitchen ve Kızıl Haç'a 500.000 dolar katkıda bulundu.

SpaceX

SpaceX, Starlink adlı uydu-internet sistemine Ukrayna'da erişim sağladı ve insanların bu hizmeti kullanabilmesi için ek ekipman gönderileceğini belirtti. 2027 yılında bitirilmesi planlanan proje, Ukrayna'da aktive edildi.

Unilever

Unilever, insani yardım çabalarına 5 milyon Euro'luk temel Unilever ürünlerini bağışlamayı taahhüt etti.

UPS

UPS Vakfı, CARE, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu'na (IFRC), Kurtuluş Ordusu'na ve Birleşmiş Milletler'e 1 milyon dolarlık ilk acil durum finansmanı ve ayni destek sağladı.

Uber

Uber, kullanıcıların 1 milyon dolara kadar olan bağışlarını eşleştirecek ve Kızıl Haç ile BM Dünya Gıda Programına 500.000 dolar bağışlamayı planlıyor.

Visa

Visa insani yardımı desteklemek için 2 milyon dolar bağışladı. Ayrıca, UNICEF ve Kızıl Haç'ın Ukrayna müdahale fonlarına tüm çalışan bağışlarını (1 milyon dolara kadar) iki katına çıkaracağını da belirtti.

Volkswagen

Volkswagen Grubu çalışanları Ukrayna'daki insanları desteklemek için BM mülteci ajansına 1,2 milyon euro bağışladı.

Kaynaklar:

AbbVie Basın Odası
Amazon Basın Odası
AXA Basın Odası
BASF Basın Odası
Beiersdorf Basın Odası
BNP Paribas Basın Odası
Carslberg Basın Odası
BBC ”Ukraine war: Fortnite maker Epic Games raises $144m (£110m) to help victims”
Business Chief ”15 American companies pledging aid for Ukrainian refugees”
Business Chief ”30 European companies pledging aid for Ukraine refugees”
Business Standard ”Meta commits $15 mn for humanitarian efforts in Ukraine”
Boston College Center for Corporate Citizenship
Birleşmiş Milletler Mülteciler Ajansı
Endgadet ”Riot Games will donate proceeds from in-game passes to Ukraine relief”
Euronews ”Elon Musk, uydu internet sistemi Starlink’i Ukrayna’da kullanıma açtı”
Euronews ”Hangi küresel şirketler ve markalar Rusya’da faaliyetlerini durdurma kararı aldı?”
Fierce Pharma ”Pfizer pledges to donate all Russian profits to humanitarian causes amid war in Ukraine”
Fortune ”Ukraine has received nearly $900 million in donations as the Ukraine-Russia war rages on”
GSK Basın Odası
Hürriyet ”Uluslararası 600’den fazla şirket, Rusya’yı terk etti”
Kyiv Post ”Coca-Cola will provide assistance to Ukraine for up to $15 mln”
ING Basın Odası
Novartis Basın Odası
Pharma Boardroom ”Big Pharma’s Ukraine Response: Humanitarian Aid & Differing Russia Approaches”
Philantrophy News ”Foundations, corporations providing support for Ukraine”
Siemens Basın Odası
Ukranian Data Explorer
Which car ”Automotive manufacturers raise over $7 million for Ukrainian aid”
Windows Central ”Microsoft has committed over $35 million to help Ukraine”
Yahoo ”How Fashion and Footwear Brands Are Supporting Ukraine Amid Russian Conflict”

Leave a comment