SANOVEL’E LİDERLİK VE YÖNETİCİ GELİŞİMİNDE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

Sanovel İlaç, TEGEP'ten, Liderlik ve Yönetici Geliştirme Kategorisinde Birincilik Ödülü'nü Kazandı

Headline Diversity olarak, Kapsayıcı Liderlik eğitimlerimizle dahil olmaktan mutluluk duyduğumuz, Sanovel İlaç’ın Maestro Programı, TEGEP Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği’nden, Liderlik ve Yönetici Geliştirme Kategorisi’nde En İyi Ödülü almaya hak kazandı. Sanovel İlaç’ı tebrik ederiz.

Sanovel Akademi Eğitim ve Gelişim Müdürü Erhan Makas’tan akademinin yapısı, öncelikleri ve ödül getiren Maestro Programı’nı anlattı. Kapsayıcılık ve empatinin tüm lider geliştirme programlarının parçası olması ve ilham vermesi dileğiyle, Erhan Makas’la röportajımızı paylaşıyoruz.

Sanovel ’in yeni davranış modelini ve önceliklerini Çeşitlilik ve Kapsayıcılık bakış açısıyla  belirledik. Bu nedenle tüm çalışmalarımız ve süreçlerimizde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı ve herkese eşit fırsatları sunmayı hedeflemekteyiz. Liderlik davranışlarımızın temelinde “Empati” yer almaktadır. Sanovel’ de lider olabilmek için alınan her kararda empati kurabilme, farklılıklara saygı duyabilme ve kapsayıcı olma gibi yetkinliklere sahip olabilme becerisi aranmaktadır.

Sizi ve ekibinizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1998 yılından mezun olduktan sonra 2001 yılında Sanovel İlaç firmasında göreve başladım. Bu süreçte çalışırken İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. Eğitimci kimliğimin dışında yönetici koçu, mentor, assesör, fasilitatör, yaratıcı drama lideri, hikâye anlatıcısı, amatör fotoğrafçı kimliklerine de sahibim. Ekibimizde bulunan diğer ekip arkadaşımla birlikte değişen dünya trendlerini yakından takip ediyoruz. Çalışanlarımızın öğrenme deneyimine önem verip, gelişim yolculuklarında destek sağlıyoruz.    

Sanovel Akademi’nin genel yapısını nasıl tanımlarsınız?

Sanovel ’in yenilenen vizyonuyla birlikte değişen dünyanın gelişim ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak çalışanlarımız için özel olarak tasarlanmış davranışsal eğitim ve gelişim çözümlerini sürdürülebilir şekilde sunmaktayız. Sanovel Akademi şirket içinde iletişimi ve kültürü dönüştüren, öğrenen organizasyon yapısının oluşumuna odaklanan, çevik, vizyoner, proaktif ve stratejik bir yapıya sahiptir. İnsan Kaynakları stratejimizin merkezinde  “değerlilik” bakış açısını yer almaktadır. “Değerlilik” önceliğimiz bizi; “İnsan Kaynağını Güce Dönüştürmek” ve “İlham Veren bir Sanovel’e Dönüşmek”,  odağında tutmaktadır.

Sanovel ’in yeni davranış modelini ve önceliklerini Çeşitlilik ve Kapsayıcılık bakış açısıyla  belirledik. Bu nedenle tüm çalışmalarımız ve süreçlerimizde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı ve herkese eşit fırsatları sunmayı hedeflemekteyiz. Liderlik davranışlarımızın temelinde “Empati” yer almaktadır. Sanovel’ de lider olabilmek için alınan her kararda empati kurabilme, farklılıklara saygı duyabilme ve kapsayıcı olma gibi yetkinliklere sahip olabilme becerisi aranmaktadır. Akademi ekibi olarak tüm çalışanlarımızda bu bakış açısının gelişimi için programlar gerçekleştirmekteyiz.

TEGEP ’ten liderlik ve yönetici geliştirme kategorisinde en iyi ödülü alan programınız hakkında kısaca bilgi paylaşabilir misiniz?

Sanovel İlaç şirketinin lokomotifi olan satış kadrosu içinden “geleceğin rol model ve ilham veren saha liderlerini” keşfedip, değerlendirdiğimiz ve Bölge Müdürü pozisyonuna hazırlamak için geliştirdiğimiz, 12 ay süren bir öğrenme ve gelişim programı olan “Sanovel Maestro Gelişim Programı” nı 2021 yılında hayata taşıdık.

İç ve dış eğitmenler, danışmanlar tarafından tasarlanıp verilen sınıf içi eğitimler, okuma ve izleme materyalleri, proje görevleri, koçluk ve mentorluk, takip gibi farklı gelişim araçlarıyla birlikte gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projesiyle yeteneklerimizin gelişimlerine ekstra katkı sağladık.  Her bir yeteneğimiz bir yıl boyunca 286 saat eğitim ve gelişim faaliyetine katılmıştır.

Bu program kapsamında geleceğin saha lider adaylarının kapsayıcı birer lider olmaları ve önyargılarını fark etmeleri için Headline Diversity Kurucusu Arzu Pınar Demirel ile birlikte Maestro’larımızın farkındalığı yükselten keyifli ve öğrenme dolu programlar gerçekleştirdik.

Maestro’larmızda sosyal sorumluluk bilincini ve farkındalıklarını artırmak için “Bir Dilek Tut Derneği” yle bir proje çalışması gerçekleştirdik. Hayati tehlike taşıyan bir hastalıkla mücadele den 5 çocuğun kalplerinde yaşattıkları dilekleri Maestro’larımız gerçekleştirdiler. Dilek çocuklarımızın hayallerine ışık oldular.

Maestro Gelişim Programı’mız TEGEP Öğrenme ve Gelişim Ödülleri 2022’de Liderlik ve Yönetici Geliştirme Kategorisi’nde En İyi Ödülü almaya hak kazanmıştır. Aldığımız bu ödülle programımızı taçlandırmış olduk.

İlham veren bir Sanovel ’e dönüşmek için çalışmalarımızı Çeşitlilik ve Kapsayıcılık bakış açısıyla devam ettirmekteyiz.

Türkiye'de Tek Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Danışmanlığı

2013 yılında kurulan Headline Diversity, Türkiye'de sadece Çeşitlilik ve Kapsayıcılığa
odaklanan ilk ve tek danışmanlık şirketidir.

İLETİŞİM

Leave a comment