KADINA ŞİDDETİN BAHANESİ YOK

KADINA ŞİDDETE KARŞI BİRLEŞİN

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününden başlayarak, 10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar devam eden 16 Günlük Aktivizm kampanyasının bu seneki teması  ”BİRLEŞİN”. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi öncülüğünde yönetilen kampanyada, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti önlemek için yatırım yapma çağrısı bulunuluyor. Kadına şiddetin bahanesi olmadığına dikkat çekiliyor.

#bahanesiyok

Cinsiyetçilik Kadına Şiddeti Körüklüyor

Kadına yönelik şiddetin arkasında psikolojik, ekonomik, eğitim vb. nedenler olmakla birlikte, uzmanlar özellikle cinsiyetçiliğe dikkat çekiyor. Cinsiyetçilik bazı kişilerin ancak çoğu zaman kadınların cinsiyetlerinden dolayı daha değersiz olduğu fikrine dayalı herhangi bir ifadedir.* Şiddet bazen bir şakayla başlar. Kadınların görünüşüne yönelik yorumlarla, utandırmayla, tacizle devam eder. Sadece sözlerle değil, kadınları susturarak da zehirini yayar. Kadınların şiddeti ve sindirilmeyi hak ettiğine inandırır. Şiddet mağduru suçlanır, ne giydiği veya ne yaptığı sorgulanır. Cinsiyetçilik sadece kadınlara değil, herkese zarar verir. Toplumları herkes için güvenli olmayan, farklı seslere, yeteneklere ve liderliklere alan tanımayan bir noktaya taşır. En kötüsü şiddet ve cinayete yönelten bir iklim yaratır.

Kadın düşmanlığı ve şiddete meydan okumak istiyorsak işe kendimizden başlayabiliriz. Kadınlara zarar veren sözleri, kalıp yargıları, tutumları bırakarak cinsiyetçi kültürü  beslemeye son verebiliriz.  Böylece kadına yönelik şiddete karşı aktif bir şekilde durabiliriz.

*Avrupa Konseyi, Cinsiyetçilik-Gör-Adını Koy-Durdur Kampanyası

Kadına Yönelik Şiddetle İlgili Bazı Gerçekler

Faydalı Kaynaklar

Şiddet Mağduru ve Tanıklarının Başvurabileceği Kurumlar ve Uygulamalar

Kadına Destek Uygulaması Android App
ALO 183 SOSYAL DANIŞMA HATTI
112 ACİL ÇAĞRI (AMBULANS, POLİS, İTFAİYE)
ALO 157 İnsan Ticareti Mağdurları Acil Yardım ve İhbar Hattı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Destek Hattı
Mor Salkım Şiddet Hattı (Bursa)
Kamer Vakfı Hattı (Doğu ve Güneydoğu Anadolu)

Şiddete uğradığınızda, Valilik, Kaymakamlık, Kolluk Güçleri, Adli Makamlar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), İl Müdürlükleri, kadın sivil toplum kuruluşlarına, belediyelere bağlı kadın merkezlerine başvurabilirsiniz.

Çeşitli illerde bulunan baro bünyesindeki kadın hakları birimlerine yardım talebinde bulunabilir ve hukuki danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Baro Kadın Hakları Merkezi Hattı 444 26 18

Leave a comment