Temmuz 2022'de Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık ile ilgili özel günler, etkinlikler ve zirveler...

TÜRKİYE'DE TEK

Headline Diversity, sadece Çeşitlilik ve Kapsayıcılığa odaklanan Türkiye'deki tek eğitim ve danışmanlık şirketidir.

İLETİŞİM

Sarkom Farkındalık Ayı

Sarkom yumuşak doku kanseridir. Sarkomlar çocukluk çağında daha sık görülür. Çocukluk çağı kanserlerinin %15’ini oluşturur. Yetişkinlerde nadir görüldüğünden unutulan kanser de denir ve bu yüzden temmuz ayı farkındalık oluşması için Sarkom Ayı olarak ilan edilmiş ve sembol olarak sarı kurdele kullanılmıştır.

Engellilik Onur Ayı

Başkan George H.W. Bush, 1990’da engelli insanlara karşı ayrımcılığı yasaklayan önemli bir yasa çıkarıyor. Adı, Engelli Amerikalılar Yasası (ADA).  2015 yılında, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, ADA’nın 25’nci yıldönümünü kutlamak için Temmuz’u Engelliler Onur Ayı’nı ilan ettikten sonra bu ay ABD dışında da kutlanmaya başlanıyor.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı

1 Temmuz 2022

İlk kez 1 Temmuz 1926 yılında ilan edilen Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, gemi işletmeciliğini desteklemek ve kabotaj hakkının elde edilişini kutlamak için her yıl 1 Temmuz’da çeşitli etkinliklerle kutlanır.

Bir Arada Yaşam Festivali

2-3 Temmuz 2022, Lütfi Kırdar

Hrant Dink Vakfı, Türkiye ve Türkiye dışından sivil toplum kuruluşlarının, hak savunucularının, aktivistlerin, akademisyenlerin ve öğrencilerin katılacağı Bir Arada Yaşam Festivali’ni düzenliyor. Katılım ücretsiz.

Ç&K İşe Alım Zirvesi

5 Temmuz 2022

Diversity Network tarafından, Çeşitlilik ve Kapsayıcılıkta İşe Alım Zirvesi çevrimiçi ve katılımı ücretsiz olarak düzenleniyor.

KAYIT

Dijital Ortamda Kadınların Haklarını Koruma

5 Temmuz 2022

Equality Now ve AI’deki Kadınlar tarafından düzenlenen bu webinarda, Birleşmiş Milletler ve CEDAW’dan  konuşmacılar dijital ortamda kadın haklarını ele alacak.

KAYIT

Gelecek Üreticileri Forumu

6-7  Temmuz 2022

Milyonlarca insanın yaşamını  iyileştirmek için kadınların ve küçük işletmelerin tüm potansiyelinin nasıl açığa çıkarılacağı ele alınacak.

KAYIT

Kurban Bayramı

9-12 Temmuz 2022

Resmi tatil de edilen Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Dünya Hukuk Günü

10 Temmuz 2022

Türkiye’de “10 Temmuz Dünya Hukuk Günü”, 5.7.1967 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla kabul edilmiştir.

Dünya Nüfus Günü

11 Temmuz 2022

Dünya nüfusunun 5 milyar insana ulaştığı tarih olan “11 Temmuz 1987” tarihi “Dünya Nüfus Günü” olarak kabul edildi.

Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz 2022

2016 Türkiye’deki darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden 240’ı aşkın sivil, polis ve askeri anmak için 15 Temmuz, Demokrasi ve Millî Birlik Günü ilan edilmiştir.

Dünya Gençlik Becerileri Günü

15 Temmuz 2022

Bu günün amacı genç insanlar, teknik ve mesleki eğitim veren kuruluşlar, kamu ve özel sektör sosyal paydaşları için gençliğe ilişkin istihdam, insana yaraşır iş ve girişimcilik konularının önemine dikkat çekmektir.

Uluslararası Nelson Mandela Günü

18 Temmuz 2022

Birleşmiş Milletler, ırkçılığa karşı ve özgürlük davasına verdiği mücadele dolayısıyla 18 Temmuz gününü “Uluslararası Nelson Mandela Günü” ilan etti.

Gazeteciler ve Basın Bayramı

24 Temmuz 2022

24 Temmuz 1908 tarihinde basında sansürün kaldırılması ile demokrasi ve özgürlük yolunda önemli bir adım atılmıştır. Haber alma özgürlüğünün dönüm noktası olarak nitelendirebileceğimiz 24 Temmuz günü, “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Dünya Hepatit Günü

28 Temmuz 2022

Hepatit, en basit anlamıyla karaciğerin iltihabıdır ve pek çok nedene bağlı olarak oluşabilir. Bu hastalığın genellikle geç dönemde belirti vermesi ve hastaların büyük çoğunluğunun hastalıklarının farkında olmamaları nedeniyle hepatite dikkat çekmek amacıyla bugün belirlenmiştir.

Dünya Arkadaşlık Günü

30 Temmuz 2022

30 Temmuz günü, problemlere çözüm odaklı yaklaşarak problemlerin köklerine inmek ve çatışmaları önlemek, şiddete karşı çıkacak bir dizi değerleri, tutumları ve davranışları benimseyerek barış kültürü oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Arkadaşlık Günü kabul edilmiştir.

Dünya İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü

30 Temmuz 2022

 İnsan ticareti, insan hakları ihlali ve insanlığın onur ve bütünlüğüne karşı bir suçtur. Bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla, insanların mavi giyerek destek verdiği Mavi Kalp Kampanyası başlatılmıştır.