Kitap Kulübü

Kurucumuz Arzu Pınar Demirel’in Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık ile ilgili perspektifinizi zenginleştirecek kitap önerileri.

Türkçe’ye çevrilmemiş olan kitapların görselleri İngilizcedir.

Kitaplarla ilgili yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyoruz. Teşekkürler.

İLETİŞİM

AYIN KİTABI

Konuşma:  Irkçılık Hakkında Dürüst Bir Şekilde Konuşmak Bireyleri ve Kurumları Nasıl Dönüştürebilir?

Robert Livingston

Irkçılığı geride bırakabiliriz. Ancak değişimi teşvik etmek için ihtiyacımız olan dürüst konuşmalar rahatsız edici olabilir ve çoğu zaman kaçınılır. Robert Livingston, psikoloji, sosyoloji, yönetim ve davranışsal ekonomi alanlarından yıllarca süren akademik araştırmaları bir araya getirerek, sosyal düzeni dönüştürmek isteyen ancak bunu nasıl yapacaklarından emin olmayanlara yön gösteriyor. Bu konu hakkında konuşabilmenin toplumda ve işyerinde ırkçılık sorununu çözmede etkili olduğunu daha iyi anlamamıza, önyargıları dönüştürmek ve çeşitlilikle ilgili iyi niyetli ifadeleri somut eylemlere ve ölçülebilir sonuçlara dönüştürmeye yardımcı oluyor.

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık

Çeşitlilik Kitap Koleksiyonu

Harvard Business Review

Harvard Business Review, Çeşitlilik, Kapsayıcılık ve Eşitlikle (ÇKE) ilgili yayınladığı kitapları bir arada sunuyor: Irksal Adalet, Kültürler Arası Yönetim, Kadın ve Liderlik, Çeşitlilik. Koleksiyon, şirketinizde ÇKE çabalarınıza yardımcı olabilir.

En Yüksek Sesli Ördek

Laura Liswood

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık harikadır ancak bazı iş liderleri için zorlayıcı olabilir. Bu sadece başkalarını kabul etmekle ilgili değil – herkes için eşit bir oyun alanı sağlamak ve tüm çalışanlarından en iyi şekilde yararlanan bir organizasyon oluşturmakla ilgili.

Global Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılığı Yönetmek

Rohini Anand

Bu kitap, çok uluslu şirketlerin, ülkeler ve kültürler arasındaki yerel bağlamların incelikli bir anlayışıyla çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı ilerletebilmeleri için kanıtlanmış beş ilke sunmaktadır.

 

Tüm Tüylerin Kuşları

Michael Bach

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık  “yapılması gereken doğru şey”den daha fazlasıdır. Michael Bach, toplumumuzda farklı ahlak ve değerlere sahip insanlar arasında çeşitliliğin ve kapsayıcılığın anlamını ve işverenlerin ÇKE için kullanabileceği modelleri paylaşıyor.

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık ile ilgili kitaplara devam

Ç&K KİTAPLARI

Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

İkinci Cinsiyet

Simone De Beauvoir

”Kadın doğulmaz, kadın olunur” diyen Simone De Beavoir’ın ilk kez 1949 yılında yayınlanan bu eseri, yayınlandığı tarihten bu yana özellikle feminizm ve toplumsal cinsiyet alanlarında çalışanlar için bir başyapıt olagelmiştir.

Kadınların Özgürleşmesi

John Stuart Mill

19. yüzyılda, İngiltere’de yazılan bu eser kadın hareketlerinin oluşumlarına ilham verdi.  John Stuart Mill’in zamanına göre çok ileri bir bakış açısıyla yazdığı kitabı cinsiyetler arası iktidar ilişkilerine psikolojik, sosyolojik ve sosyoekonomik açıdan ışık tutuyor.

Kurtlarla Koşan Kadınlar

Clarissa P. Estes

Masallar, insanlığın ortak bilinçaltının aynaları… Masallarla, insanlık tarihi boyunca bastırılmış ve örselenmiş kadın psişesinin derinliklerine inen, terapi niteliğinde bir kitap.

Sen, Lider

Harvard Business Review Serisi

Kadın liderlerin sahnede parlamalarının zamanı geldi. Harvard Business Review Dergisi’nin İşte Kadın serisi kapsamında derlediği makalaler, hikayeler, araştırmalar, ayrıntılı tartışma kılavuzları Şubat 2022’de yayınlanan bu kitapta.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğiyle ilgili kitaplara devam

EŞİTLİĞE İLHAM VEREN KİTAPLAR

Efsane Kadınlar

BİYOGRAFİLER

Kapsayıcı Liderlik

Kapsayıcı Liderlik

Charlotte Sweeney & Fleur Bothwick

Araştırmalar, çeşitlilik düzeyi yüksek olan şirketlerin iş performansında bir iyileşme olduğunu gösteriyor. Kapsayıcı Liderlik, başarılı olmanız için gereken kapsayıcı kültür değişiminde yardımcı olacaktır.

Liderlik Etmeye Cesaret Etmek

Brené Brown

Cesaret, kapsayıcı liderlik özellikleri arasında yer almaktadır. Cesur liderlik ve bir işe tüm yüreğinizle sahip çıkmak öğrenilebilir. Bu kitap, savunmasızlığını da kapsamak ve cesaretle yaşamak isteyenler için…

Nasıl Kapsayıcı Bir Lider Olunur?

Jennifer Brown

Gerçek değişimi nasıl sağlarız? Herkesin değer verildiği, saygı gördüğü ve sesinin duyulduğu kapsayıcı bir iş yeri yaratmak için üstlenmemiz gereken kişisel ve duygusal yolculuk için bir kılavuz.

 

Yaşam Sanatında Ustalaşmak

Benjamin Zander & Rosamund Stone Zander

Boston Filarmoni Orkestrası’nın efsanevi şefi Benjamin Zander’in kitabıyla, insan ilişkilerinde yeni ve kapsayıcı bir bakış açısı geliştirmeye  ve olasılıklar evrenine girmeye hazır mısınız?

Önyargılar

Göze Çarpmayan Dışlayıcı Hareketler

Tiffany Jana& Michael Baran

Bazen önyargılar mikro-saldırganlıklar şeklinde ortaya çıkar. Bu durumda ne söylemek, nelerden kaçınmak, özetle ne yapmak gerektiği kitapta ele alınıyor.

Hızlı ve Yavaş Düşünme

Daniel Kahneman

Rasyonel yargı ve karar alımını sorgulayan  çalışmasıyla 2002 Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanan Kahneman,  zihinsel hatalardan korunmanın tekniklerini gösteriyor.

 

Kör Nokta

Mahzarin R. Banaji & Antony G. Greenwald

Yazarlar, zihin hakkında bilgi edinme biçiminde devrim yaratan Implicit Association Test (Örtük Çağrışım Testi)  ile deneyimlerine dayanarak,  gizli önyargıları ortaya koyuyor.

Liderlere Bilinçsiz Önyargılar Rehberi

Pamela Fuller & Mark Murphy & Anne Chow

Zihinsel kısa yolları anlamak, önyargıların üstesinden gelmek ve yüksek performanslı takımlara giden yola çıkmak için…