Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılıkla İlgili Özel Günler

Ocak 2024

Ocak              Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı
1 Ocak           Yılbaşı
2 Ocak           Dünya İçedönükler Günü
4 Ocak           Dünya Braille Günü
7-14 Ocak      Beyaz  Baston Körler Haftası
10 Ocak         Çalışan Gazeteciler Günü
11 Ocak         Regaib Kandili
14 Ocak         Dünya Mantık Günü
15 Ocak         Martin Luther King Günü
21 Ocak         Dünya Dinleri Günü
24 Ocak         Uluslararası Eğitim Günü
25 Ocak         Uluslararası Çok Taraflılıkta Kadın Günü
27 Ocak         Uluslararası Holokost Anma Günü
28 Ocak         Dünya Cüzzam Günü

ÖZEL GÜNLERİNİZDE ETKİ KONUŞMACILARIMIZLA İLHAM VERİN

TEKLİF AL

Yılbaşı

1 Ocak, Miladi takvime göre yılın 1. günüdür ve  resmi tatildir.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı

Ocak 2024

Rahim ağzı kanseri önlenebilen ve erken teşhis edildiğinde yüksek oranda tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Bu hastalıkla ilgili halkı bilglendirme ve erken tanının önemini anlatmak amacıyla Ocak ayı rahim ağzı kanseri farkındalık ayı olarak belirlenmiştir.

Dünya İçedönükler Günü

2 Ocak 2024

Bu gün içe dönük olmanın ne anlama geldiğine dair farkındalık kazandırmak için kutlanıyor. Yeni yılın hemen ardından kutlanması tesadüf değil. İçedönüklerin bir kutlamadan sonra enerjilerini yeniden doldurmak için zaman ayırmaları gerektiğinden yola çıkılmıştır.

Dünya Braille Günü

4 Ocak 2024

Görme engelli insanların okuma ve yazmasına olanak sağlayan Braille Alfabesi’nin mucidi Braille yazısının mucidi Louis Braille’i n de anıldığı bugün görme engellileğe de dikkat çekilmektedir.

Beyaz Baston Körler Haftası

7-14 Ocak 2024

Göz sağlığının önemini vurgulamak ve görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları bulmak için her yıl bu haftada Beyaz Baston Körler Haftası kutlanmaktadır.

Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak 2024

Çalışan Gazeteciler Günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1962’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama gündür.

Regaib Kandili

11 Ocak 2024

Regaib Kandili Hicri takvime göre Recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecedir. Regaib Kandili, “rahmet ve bereket gecesi” olarak kabul ediliyor.

Dünya Mantık Günü

14 Ocak 2024

UNESCO, 14 Ocak’ı Dünya Mantık Günü olarak ilan etmiştir. 14 Ocak, Alfred Tarski’nin doğum günü, Kurt Gödel’in de ölüm günü olması vesilesi ile tercih edilmiştir.

Martin Luther King Günü

15 Ocak 2024

Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınan ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Martin Luther King’i Anma Günü.

Dünya Dinleri Günü

21 Ocak 2024

Dünya Dinleri Günü’nün amacı, dünya dinlerinin temelindeki manevi ilkelerin uyumlu olduğu ve dinlerin insanlığın birleştirilmesinde önemli bir rol oynadığı fikirlerin altını çizmektir.

Uluslararası Eğitim Günü

24 Ocak 2024

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, eğitimin barış ve kalkınmadaki öneminden dolayı, 24 Ocak tarihini “Uluslararası Eğitim Günü” olarak belirledi.

Uluslararası Çok Taraflılıkta Kadın Günü

25 Ocak 2024

Bu gün, UNESCO’da ve tüm çok taraflı kurumlarda barış ve sürdürülebilir kalkınmayı inşa etmeye kararlı olan kadınlar kutlanmaktadır.

Uluslararası Holokost Anma Günü

27 Ocak 2024

II. Dünya Savaşı döneminde, Nazi rejimi ve işbirlikçileri tarafından gerçekleştirilen, 6 milyon Yahudi ve diğer 11 milyon insanın hayatına mal olan soykırımın anma günüdür.

Dünya Cüzzam Günü

28 Ocak 2024

Dünya Cüzzam Günü, cüzzam farkındalığını artırmak amacıyla her yıl Ocak ayının son pazar günü kutlanmaktadır. Bu gün, cüzzam üzerinde kapsamlı çalışmalar yapmış olan Gandhi’ye atfedilmiştir.

HEADLINE DIVERSITY'DE TEK ODAĞIMIZ ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIK

İletişim