Nörodiverjan Karakterlere Sahip 10 Film ve Dizi

DEHB, otizm, tourette sendromu, disleksi ve diğer farklılıklarıyla nöroçeşitlilik içeren film ve dizilerden seçtiklerimiz.
Keyifli seyiler dileriz.

ATİPİKAL

Otizm

Sam, 18 yaşında otizm hastası bir gençtir. Kendi yaşıtları gibi yaşama arzusu olan Sam, bağımsızlık arayışı içindedir ve artık bir kız arkadaşı olsun ister. Terapisti, kişisel sorunlarını aşmasında Sam’i heveslendirirken, annesi çocuğunun büyüdüğünü kolay kolay kabul etmez. Sam’in babası ise annesinin aksine onun kendisini bulmasına yardımcı olmaya çalışır.

 

DÖNENCE

Asperger sendromu ve otizm

Üniversiteye gitme planları yapan Gece, hayallerini bir süreliğine askıya alınmak zorundadır. Çünkü özel bir çocuk olan kız kardeşi Gülce için İstanbul’un kalabalığı ve gürültüsü giderek daha da başa çıkılması zor bir hal almaya başlamıştır. Gece, bir anda kendisini ailesiyle birlikte Foça’da bulur. Hayatı bir anda alt üst olan Gece, kardeşinin yazıldığı yelken kulübünde eğitmenlik yapan ve asperger sendromuna sahip bir kardeşi olan Özgür ile tanışır. Gece, Özgür’le tanıştıkça hayata daha olgun bir yerden bakmayı, Özgür de Gece’den hayatı ertelememesi gerektiğini öğrenecektir.

 

HER ŞEY HER YERDE AYNI ANDA

DEHB (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu)

95. Oscar Ödülleri’nde, En İyi Film dahil olmak üzere tam 7 Oscar kazanan film, ailesi ve işiyle sıradan bir hayata sahip olan Evelyn’in, bir anda tüm çoklu evrenlerdeki benliklerine vakıf olması ve evreni kurtaracak yegane gücün kendisi olduğunu keşfetmesiyle gelişen olayları konu ediniyor.

Filmin yönetmenlerinden Daniel Kwan, Evelyn’in karakterinin arka planı olarak DEHB’yi (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) araştırırken kendisinde de DEHB olduğunu nasıl fark ettiğini anlattı. Film, birçok açıdan, tüm kalabalık ve renkli görkemiyle DEHB’li beynin kutlanması niteliğinde.

MUCİZE DOKTOR

Savant sendromu ve otizm

Mucize Doktor dizisi, taşrada bir şehirde doğan ve babası tarafından evlatlıktan reddedildikten sonra yetimhanelerde büyüyen savant sendromlu deha Ali’nin, tıp fakültesini birincilikle bitirmesinin ardından, asistan cerrah olarak işe başladığı özel bir hastanede yaşadıklarını konu alıyor.

(Savant sendromu, aralarında öncelikle otizm spektrum bozuklukları olmak üzere ciddi zihinsel engelleri bulunan bireylerde, genellikle bu engel ile belirgin ve uyumsuz bir tezat oluşturan bir “deha adaları” olarak adlandırılan bir yeteneğin bulunduğu bir durumdur.)

OLAĞANÜSTÜ AVUKAT WOO

Asperger sendromu, otizm

Netflix’de yayınlanan Kore dizisinde, otizm sepektrumunda bir kadın olan Woo Young-woo, 64’lük yüksek IQ’ye, etkileyici bir hafızaya ve yaratıcı düşünce becerilerine sahip bir avukattır. Seul Ulusal Üniversitesi’nden sınıfının en iyisi olarak mezun olduktan sonra avukat olarak büyük bir firmada çalışmaya başlar. Ancak söz konusu sosyal ilişkiler olduğunda kendini mücadele ederken bulur.

PERCY JACKSON VE OLİMPOSLULAR

Disleksi ve DEHB

Bir kaç yıl önce sinemada gösterilen Percy Jackson’ın dizisi de yayınlanıyor. Filmin başlangıcında, 16 yaşındaki Percy ‘nin  okulda disleksi ve DEHB ile, evde ise aile ilişkileriyle mücadele ettiğini izliyoruz. Poseidon’un oğlu olduğunu ve her zaman tuhaflık olarak gördüğü şeylerin aslında dünyayı kurtarabilecek süper güçler olduğunu keşfettiğinde ise işler değişiyor.

SINIFIN ÖNÜNDE

Tourette sendromu

Kısa aralıklarla meydana gelen istemsiz, hızlı ve ani bedensel ya da ses tiklerinin oluşturduğu kalıtsal bir rahatsızlık olan tourette sendromu birlikte yaşaması zor bir farklılık. Tourette sendromlu Brad Cohen, hastalığının yol açtığı istemsiz tiklerine rağmen, öğretmen olma hayaliyle yanıp tutuşuyordu. Aynı durumdaki pek çok insanın hastalığa boyun eğdiği bir süreçte Brad, annesinin ve okul müdürünün desteğiyle azimle çalışmaya devam ederek mezun olur.

TEMPLE GRANDIN

Otizm

Biyografi türündeki filmde, sığır çiftliklerindeki ve kesimhanelerdeki çiftlik hayvanlarına yönelik olarak daha insani müdahale uygulamalarının gerçekleştirilmesinin yolunu açan, devrim niteliğinde fikirler geliştiren ve aynı zamanda da otizmli bir kadın olan Temple Grandin’in yaşam hikayesi anlatılıyor. Onun kayda değer cinsiyetçilik ve engelli ayrımcılığına karşı gösterdiği kararlılık öyküsü, nörofarklı bireylerin ve dünyayı değiştirme potansiyellerinin canlandırıcı bir temsilidir.

UMUT IŞIĞIM

Bipolar

Eski bir tarih öğretmeni olan ve psikiyatri hastanesinden taburcu olduktan sonra ebeveynlerinin yanına taşınan bipolar bozukluğu olan Pat’in hikayesini anlatan, tamamı yıldızlardan oluşan bir kadro, bu komik ve dokunaklı aşk hikayesiyle ekranı aydınlatıyor. Yaklaşan bir dans yarışması için Pat’ten partneri olmasını isteyen Tiffany’yle, antrenman yaparken yakınlaşıyor. Tiffany de polis kocasının ölümünden sonra dengesi bozulmuş, aşkta hayal kırıklığına uğramış, depresif bir kadındır.İkilinin ilişkilerinin karmaşıklığı birçok nörofarklı izleyicide yankı buluyor.

YAĞMUR ADAM

Savant sendromu ve otizm

Dört Oscar kazanan bu filmde, hayatı boyunca başkalarına değer vermeden bencilce bir yaşam süren Charlie babasının öldüğünü haber alınca kalan mirası almak için harekete geçer. Ancak babasının cenazesine geldiğinde 49 model Buick Roadmaster hariç tüm mirasın engellilerle ilgilenen bir vakfa bırakıldığını öğrenir. Burada varlığından haberdar olmadığı otistik bir kardeşinin olduğunu öğrenen Charlie için yaşam farklı yönlere kayacaktır.