Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık İle İlgili Özel Günler

Mart 2024

Mart               Kadın Tarihi Ayı
Mart               MS Farkındalık Ayı
1 Mart            Sıfır Ayrımcılık Günü
3 Mart            Dünya Kulak ve İşitme Günü
4 Mart            Dünya Obezite Günü
8 Mart            Dünya Kadınlar Günü
11 Mart-10 Nisan Ramazan Ayı
14 Mart          Tıp Bayramı
15 Mart           Dünya Tüketici Hakları Günü
15 Mart           İslamofobiyle Mücadele Günü
17 Mart           St Patrick Günü

18 Mart          Şehitleri Anma Günü
18-24 Mart     Yaşlılara Saygı Hafası
18-24 Mart     Nöro-Çeşitlilik Hafası
20 Mart          Dünya Mutluluk Günü
21 Mart          Irkçılık, Ayrımcılıkla Mücadele Günü
21 Mart          Down Sendromu Farkındalık Günü
21 Mart          Nevruz
24 Mart          Dünya Tüberküloz Günü
27 Mart          Dünya Tiyatrolar Günü
30 Mart          Dünya Bipolar Günü
31 Mart          Paskalya Bayramı

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ ATÖLYELERİ

Cinsyet Lensi'nden kadın liderliğine, kadın haklarından toplumsal cinsiyete duyarlı dile çeşitli konuşma ve atölyeler.

TEKLİF AL

Kadın Tarihi Ayı

Mart 2024

Kadınların tarihte yok olmasına meydan okuyan bir ay Mart ayı. Kadınların uzun bir süre tarih yazmasına izin verilmedi. Büyük başarılar elde eden kadınlar bile görmezden gelindi. Kadınlara hak ettikleri itibarı geri verme zamanı geldi.

MS Farkındalık Ayı

Mart 2024

Multipl Skleroz (MS) hastalığı, etkisini merkezi sinir sisteminde gösteren ve ataklarla kendini belli eden kronik sinir sistemi hastalığıdır. Erken tanı ve tedavi kontrol altına alınabilmesi için çok önemlidir.

Sıfır Ayrımcılık Günü

1 Mart 2024

UNAIDS’in, HIV ve Aids ile ilgili başlattığı Sıfır Ayrımcılık Kampanyası’nın ardından BM, insanlara sosyal sınıf, yaş, milliyet, cinsiyet vb. çeşitli farklılıkları sebebiyle eşitsiz ve haksız davranılmamasını desteklemek amacı ile bugünü ilan etti.

Dünya Kulak ve İşitme Günü

3 Mart 2024

Telefonun icadı ile tanınan Alexander Graham Bell, işitme engellilerin duyamadığı sesleri kaydedebilmiştir. Bugün onun anısına, doğum gününde kutlanmaktadır.

Dünya Obezite Günü

4 Mart 2024

Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Dünya Kadınlar Günü

8 Mart 2024

Topluluklar üzerinde büyük baskı oluşturan çok sayıda krizle karşı karşıya olan bir dünyada cinsiyet eşitliğini sağlamak her zamankinden daha hayati önem taşıyor.BM Kadın Birimi, Dünya Kadınlar Günü’nde “Kadınlara yatırım yapın: İlerlemeyi hızlandırın” çağrısında buluyor.

Ramazan Ayı

11 Mart-10 Nisan 2024

Ramazan Hicrî takvime göre 9. ay ve İslam dininin inancına göre Peygamber Muhammed’e Kur’an ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulan aydır.

Tıp Bayramı

14 Mart 2024

14 Mart 1827’de, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle  Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin  kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Dünya Tüketici Hakları Günü

15 Mart 2024

Birleşmiş Milletler ise, 1985 yılında aldığı bir kararla Tüketici Hakları Evrensel Bildirgesi’ni ilan ederek 15 Mart’ın Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

İslamofobiyle Mücadele Uluslararası Günü

15 Mart 2024

Türkiye ve Pakistan’ın İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) adına sunduğu tasarı, Birleşmiş Miletler Genel Kurulunda2023 yılında  kabul edildi ve 15 Mart ”Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü” ilan edildi.

St Patrick Günü

17  Mart 2024

İrlanda’nın koruyucu azizlerinden biri olarak kabul edilen Aziz Patrick’in ölüm yıldönümü olan 17 Mart’ta, dünyanın birçok şehri yeşile bürünüyor.

Şehitleri Anma Günü

18 Mart 2024

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi, her yıl 18 Mart günü tüm Türkiye’de kutlanılan millî gündür.

Yaşlılara Saygı Hafası

18-24 Mart 2024

Yaşlılarımıza, sevgi ve saygıyı dile getirmek için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 18–24 Mart tarihleri arası Yaşlılara Saygı Haftası olarak anılmaktadır.

Nöro-Çeşitlilik Hafası

18-24 Mart 2024

Nöro-çeşitlilik kapsamına otizm, down sendromu, kekemelik ve tourette sendromu, DEHB, disleksi gibi özel öğrenme bozuklukları ve daha fazlası giriyor. Farklılıklar ve nöro-çeşitliliğin hayatın bir parçasıdır.

Dünya Mutluluk Günü

20 Mart 2024

Mutlu olmak için bilinçli bir çaba göstermek gerekiyor. Uzmanlar mutluluk halinin kendiliğinden gelmeyeceğini, bu konuda gelişmek için pratik yapmak gerektiğine işaret ediyor. Bugün mutlu olmak için çaba göstermeye başlayabiliriz.

Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Günü

21 Mart 2024

Bugün 1960 yılında Güney Afrika’da apartheid rejimine karşı barışçıl bir gösteriye katılırken öldürülen 69 kişi anılıyor. Herkesin saygı gördüğü, güvende olduğu ve eşit haklara sahip olduğu bir dünya sağlamak için ırk ayrımcılığı, adaletsizlik ve sistematik ırkçılıkla mücadele etme çabalarını yeniden taahhüt etme günüdür.

Nevruz

21 Mart 2024

Nevruz dünya çapında çeşitli halklar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramıdır. Nevruz,  özellikle Türkçe ve Farsça konuşan topluluklar arasında yaygın olarak kutlanır. Nevruz, UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesinde yer almaktadır.

Down Sendromu Farkındalık Günü

21 Mart 2024

Down Sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Bugün Down Sendromlu bireylerin ayrımcılığa maruz kalmasını önlemek, eğitimin önemine dikkat çekmek  amacıyla kutlanıyor.

Dünya Tüberküloz Günü

24  Mart 2024

1882 yılında tüberküloz basilini bulan Robert Koch’un bu önemli keşfini Berlin’de bir tıp kongresinde bildirdiği 24 Mart tarihi Dünya Tüberküloz Günü olarak anılmaktadır.

Dünya Tiyatrolar Günü

27  Mart 2024

Dünya Tiyatro Günü, sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir.

Dünya Bipolar Günü

30 Mart 2024

30 Mart Dünya Bipolar Günü, tüm dünyada kendisinin de muhtemel bipolar bozukluğu olan ünlü ressam Vincent Van Gogh’un doğum gününde kutlanmaktadır. Bu konuyla ilgili farkındalık yaratmak ve toplumsal damgalamayı yok etmek amaçlanmaktadır.

Paskalya Bayramı

31 Mart 2024

Paskalya, Hristiyanlar tarafından kutlanan bir bayramdır.  Hıristiyanlar için en önemli bayramlardan olan Paskalya Bayramı’nda, Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten üç gün sonraki dirilişi kutlanıyor.

TÜRKİYE'DE İLK ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIK YÖNETİMİ DANIŞMANLIĞI

İletişim