8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ NASIL KUTLADIK?

İş ortaklarımızla yıl boyunca toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayata geçmesi için birlikte çalışıyoruz. Mart ayında hem Dünya Kadınlar Günü’nü kutladık, hem de hayata cinsiyet lensinden bakarak, birlikte büyüdük. Neler mi yaptık?

JTI çalışanlarıyla medyanın toplumsal cinsiyet algıları üzerindeki etkisini filmler ve güncel diziler üzerinden konuştuk. Ekranlarda gördüğümüz toplumsal cinsiyet eşitliği temalarını tartıştığımız bu seminerde, medyanın bizleri nasıl etkilediğini ve bu etkilerin yeni “normallerimizi” ve “eşitliğimizi” nasıl şekillendirdiğini ele aldık.

Aksa‘nın yıl boyunca düzenlediği Aksa Talks’a konuk olduk. Mavi Seven Kadınlar seminerimizle, dünyada ve ülkemize kadın olmak, kadın iradesini ve gücünü ortaya çıkarmak üzerinde durduk.

Abdi İbrahim‘de  toplumsal cinsiyet eşitliğinin hem kadınlara, hem de erkeklere kazandırdığı ve birlikte güçlü olduğumuz, cinsiyet lensinden daha eşit ve kapsayıcı bir gelecek tasarlayacağımızı konuştuk.

Securitas çalışanlarıyla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Çeşitlilik ve Kapsayıcılık seminerlerinde bir araya geliyoruz. 8 Mart’ta,  kadınların gerçek kimliklerini ortaya çıkarmasının vaktinin geldiği ve eşitlik için atılması gereken adımlar üzerinde durduk.

Hyundai Assan‘ın İzmit ve İstanbul’daki lokasyonlarında çalışanlarıyla, Mavi Seven Kadınlar seminerimizde bir araya geldik. Mavinin hikayesinden yola çıkarak, hayatımızı nasıl tasarladığımız, kadınları aşağıya çeken tutumlar, önyargılar  ve zorlukları aşmanın yollarına odaklandık.

Cinsiyetçi önyargıları dönüştürmek, yeni perspektiflere açık olmak ve kapsayıcı bir kültür geliştirmek kolay değil. Eşitliğe gönülden inanmayı, hiç ara vermeden, 8 Mart’ı tüm yıla yaymayı gerektiriyor. Biz bu zorlu, ancak ülkemizi, kadını ve erkeğiyle her birimizi ileriye götürecek ve geliştirecek yolculuğa birlikte çıktığımız iş ortaklarımızla yolumuzun kesiştiği için kendimizi şanslı hissediyoruz. Geleceğin daha eşit ve kapsayıcı olması için çalışmaya devam.

Leave a comment