Eşitlik Yazıları

Headline Diversity Kurucusu Arzu Pınar Demirel'in kaleminden toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili yazılar.

Eşitlik İçin Cesur Adımları Atmaya Hazır mısınız?

Toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında çok konuşulduğunu, artık başka konulara geçmemiz gerektiğini duyuyorum zaman zaman. Üstelik dünyada cinsiyet eşitliğinde 124. sırada olan bir ülke olmamıza rağmen. (WEF)

Devamı

Eşitlik İçin Pozitif Aksiyon

Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı Cinsiyet Uçurumu Raporu’na göre sağlık, eğitim, fırsatlara erişim, politika ve ekonomide cinsiyetler arasındaki farkın kapatılmasının 100 yılı bulacağı öngörülüyor.

Devamı

Sanal Dünya da Eşitlikten Çok Uzak

Dünyanın ilk bilgisayar programcısının bir kadın olduğunu biliyor muydunuz? Oysa bugün genel kanı, teknolojinin ve bilişimin erkek işi olduğu yönünde. Bu sektörlerde çalışan kadın oranı, dünya genelinde erkeklerin çok gerisinde. Sadece belli gruptan kişilerden oluşan ekipler kurmak yerine çeşitliliği sağlamak gerekiyor.

Devamı

Kadınlar İçin Çalışılacak En İyi Ülke Olmak Hayal Mi?

Eşitliğin önündeki engeller var olmalarına izin verdiğimiz sürece, ilerlemek yerine hiç bir şey yapmamayı seçtiğimiz için mevcudiyetlerini sürdürüyor. Ekonomik, insani ve kültürel gelişimi, nüfusun yarısıyla gerçekleştiremeyiz.

Devamı

STEM'de Kadın

STEM (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) alanında kadınlar için fırsat eşitliğinden bahsedemeyiz. Kadınların bu işlere yeteneği olup olmadığı tartışılıyor, önleri kesiliyor. Neyse ki artık her meslekte çok başarılı olmuş kadınlar, kadın işi - erkek işi ayrımını çürütüyorlar.

Devamı

Şirketler Eşitlik İçin Harekete Geçti

McKinsey’in raporuna göre kadınların iş gücüne katılımının artması ile 2025’te küresel ekonomide 12 trilyon dolar seviyesinde bir büyüme gerçekleştirilebilir. Şirketler kadınlara yönelik eşitlik programları yürütebilirler.

Devamı