İş ortaklarımızla yıl boyunca toplumsal cinsiyet eşitliğinin çalışanlar tarafından benimsenmesi için birlikte çalışıyoruz. Mart ayında hem Dünya Kadınlar Günü’nü birlikte kutladık, hem de hayata cinsiyet lensinden bakarak, birlikte büyüdük. Neler mi yaptık?

Sektöründe en fazla kadın istihdamını sağlayan Ekol Lojistik çalışanlarıyla, Cinsiyet Lensi, Mavi Seven Kadınlar ve Men’s Forum atölyelerinde bir araya gelerek, farkındalığı geliştiren paylaşımlarda bulunduk. Cinsiyet Lensi atölyemizin, Ekol’ün bugüne kadar çevrim içi düzenlediği seminer ve atölyeler arasında en fazla katılımı almasına çok sevindik.

Kapsayıcılık bizim için su gibi olmak. Kimseyi dışarıda ve geride bırakmamak. Dünyanın lider su çözümleri şirketi Grundfos’ta kapsayıcılığı ve kadın-erkek eşitliğini konuşmak bizim için çok anlamlıydı.

Kadınları güzelleştiren, dünyayı temizleyen bir marka Evyap. Evyap İcra ve Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Evyap Kadakal’ın da katıldığı atölyemizde kadınların özgüvenini geliştirmeyi ve eşitliği konuştuk.

Sanayide kadınların güçlenmesi için değerli çalışmalarda bulunan Beyçelik Holding’in organizasyonuyla, grup şirketlerinin çalışanlarıyla kadınlara yönelik ön yargıları, toplumsal cinsiyet rollerini ele aldık.

2021 yılı boyunca ”Eşitliğin cinsiyeti yoktur” diyecek olan Mars Lojistik ile kadın ve erkek fark etmeden bizleri geride bırakan roller ve kalıpların ötesinde, yeni ve eşit bir gelecek tasarlamaya odaklandık.

”Eşitliğin formulü bizde” diyen Organik Kimya ekibi ile pozitif ayrımcılığa ihtiyaç duyulmayacak iş ortamlarının, eşitliği odağına alan kültürlerin gelişmesine dikkat çektik. Organik Kimya Yönetim Kurulu üyesi Stefano Kaslowski’ye de atölyedeki paylaşımları için teşekkür ederiz.

Cinsiyetçi algıları dönüştürmek, yeni perspektiflere açık olmak, vizyonunu geliştirmek kolay değil. Eşitliğe gönülden inanmayı, hiç ara vermeden, 8 Mart’ı tüm yıla yaymayı gerektiriyor. Biz bu zorlu, ancak ülkemizi, kadını ve erkeğiyle her birimizi ileriye götürecek ve geliştirecek yolculuğa birlikte çıktığımız iş ortaklarımız için kendimizi şanslı hissediyoruz. Geleceğin daha eşit ve kapsayıcı olması için çalışmaya devam.