Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık İle İlgili Özel Günler

Haziran 2024

Haziran              Onur Ayı
Haziran              Alzheimer ve Beyin Ayı
Haziran              Erkek Sağlığı Farkındalık Ayı
1 Haziran           Dünya Ebeveynler Günü
4 Haziran           Çatışma Kurbanı Çocuklar Günü
5 Haziran           Dünya Çevre Günü
8 Haziran           Global Wellness Günü
12 Haziran         Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü
13 Haziran         Albinizm Farkındalık Günü
13 Haziran         Erkek Ruh Sağlığı Günü
15 Haziran         Arife
16-19 Haziran    Kurban Bayramı

15 Haziran         Yaşlı İstismarı Farkındalık Günü
16 Haziran         Babalar Günü
18 Haziran         Nefret Söylemiyle Mücadele Günü
20 Haziran         Mülteciler Günü
21 Haziran         Hümanist Günü
21 Haziran         Yaz Gün Dönümü
23 Haziran         Dünya Kadın Mühendisler Günü
23 Haziran         Dünya Dul Kadınlar Günü
24 Haziran         Diplomaside Kadınlar Günü
27 Haziran         Kobiler Günü
30 Haziran         Koruyucu Aile Günü

ERKEKLER İÇİN EŞİTLİK

Toksik erkekliğin etkilerini ele aldığımız seminerimizi Erkek Sağlığı Farkındalık Ayı'nda düzenleyebilirsiniz.

TEKLİF AL

Onur Ayı

Haziran 2024

Her yıl dünyada yürüyüşlerle kutlanan Onur haftası, LGBTIQA bireylerin hakların dikkat çekiyor. Haziran ayının son haftasına denk gelen yürüyüşler, ay boyunca düzenlenen, gökkuşağına bürünen renkli etkinlikler de destekleniyor.

Alzheimer ve Beyin Farkındalık Ayı

Haziran 2024

Alzheimer hastalığıyla ilgili farkındalık oluşturmak için #gopurple etiketiyle bir kampanya başlatıldı. Mor rengini kullanarak siz de destekleyebilirsiniz.

Erkek Sağlığı Farkındalık Ayı

Haziran 2024

Sosyal normlar, belirtilerin hafife alınması ve konuşma isteksizliği nedeniyle erkeklerin depresyon ve stresli yaşam olayları için yardım arama olasılıkları kadınlara göre daha azdır. Bu ay toksik masküliniteye ve negatif etkilerine dikkat çekebilirsiniz.

Dünya Ebeveynler Günü

1 Haziran 2024

Anneler ve Babalar Günleri’yle birlikte Dünya Ebeveynler Günü de kutlanıyor. Bu özel gün, dünyada ailelerin fedakarlıklarını, çocuklara özverili bağlılıklarını ve kurulan bu ilişkiyi güçlendirmeye yönelik yaşam boyu çabalarını takdir etme amacı taşıyor.

Uluslararası Çatışma Kurbanı Masum Çocuklar Günü

4 Haziran 2023

Birleşmiş Milletler (BM) kararıyla 4 Haziran günü, 1982’de “Uluslararası Çatışma Kurbanı Masum Çocuklar Günü” olarak ilan edildi.

Çevre Günü

5 Haziran 2024

Dünya Çevre Günü, İsveç’in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla kutlanmaktadır.

Global Wellness Günü

8 Haziran 2024

Türkiye’de doğup tüm dünyayı etkisi altına alan Global Wellness Day, 2012’den bu yana, her yıl Haziran ayının 2. Cumartesi günü kutlanıyor.

Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü

12 Haziran 2024

Çocuk işçiliği, temel bir çocuk hakkı ihlalidir ve çocukların sağlığı, eğitimi, gelişimi ve refahı için önemli bir tehdittir.

Dünya Albinizm Farkındalık Günü

13 Haziran 2024

Albinizm hakkında farkındalığı arttırma, albinizm sahibi bireylere uygulanan ayrımcılığa karşı mücadele amacıyla kutlanıyor.

Dünya Erkek Ruh Sağlığı Farkındalığı Günü

13 Haziran 2024

Erkekler, düzensiz beslenmeden kaygıya kadar her türlü zihinsel sağlık sorununu yaşarlar. Ancak bazen bunun hakkında konuşmak ve bazen de yardım aradığınızı söylemek zordur. Bu ay konuşuyoruz.

Dünya Yaşlı İstismarı Farkındalık Günü

15 Haziran 2024

Dünyada yaşlı nüfusun artması beklenmekte ve  yaşlıların haklarını ve sağlığını tehdit eden en önemli sosyal sorunlardan biri olarak yaşlı istismarı oranının da artması öngörülmektedir.

Kurban Bayramı

Arife 15 Haziran - Bayram 16 Haziran - 19 Haziran 2024

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Babalar Günü

16 Haziran 2024

Babalar Günü, pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan özel bir gündür.

Nefret Söylemiyle Mücadele Uluslararası Günü

18 Haziran 2024

Kelimeler silaha dönüştürülebilir ve zarara neden olabilir. Bu gün, çok kültürlülük ve kapsayıcılık için saygıyı teşvik ederek nefret söylemini önlemek ve sona erdirmeye dikkat çekiyor.

Dünya Mülteciler Günü

20 Haziran 2024

Savaşlar, çatışmalar, zulüm, yoksulluk gibi sebeplerle göç etmek durumunda kalan mültecilerin  haklarını savunmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak için düzenlenen bir gündür.

Yaz Gün Dönümü

21 Haziran 2024

Kuzey yarımkürede en uzun gündüz ve en kısa gecenin yaşandığı gündür. Çeşitli kültürlerde festivallerle kutlanır.

Dünya Hümanist Günü

21 Haziran 2024

Bugün hümanist bilinci ve insancıl hayat duruşu ile dünyanın nasıl değişebileceğini göstermek için çok güzel ve çok özel bir gündür.

Dünya Kadın Mühendisler Günü

23 Haziran 2024

Kadınların mühendislik eğitimi alma ve mesleklerini sürdürme oranlarının artmasına dikkat çeken bugün 2014 yılında İngiltere’de kutlanmaya başlandıktan sonra, tüm dünyaya yayıldı.

Dünya Dul Kadınlar Günü

23 Haziran 2024

Dünyanın dört bir yanındaki birçok kadın için, eşinin kaybı, temel hakları ve onurları için verilen uzun vadeli bir mücadele demek. Dul kadınlar, toplumlarımızda tarihsel olarak görülmedi ve desteklenmedi.  23 Haziran’da dul kadınları etkileyen bazı konulara ve haklarını korumak ve ilerletmek için yapılması gerekenlere göz atabiliriz.

Diplomaside Kadınlar Günü

24 Haziran 2024

Araştırmalar, kadınların parlamentolarda görev yaptıklarında halk, çevre ve sosyal uyum için daha iyi olan yasalar ve politikalar çıkardıklarını gösteriyor. Birleşmiş Milletler her yıl 24 Haziran’ı Uluslararası Diplomasi Kadınları Günü ilan etti.

Kobiler Günü

27 Haziran 2024

Birleşmiş Milletler,  mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin BM’in sürdürülebilir kalkınma amaçlarına  katkıları konusunda farkındalık yaratmak için 27 Haziran’ı Kobiler Günü olarak belirledi.

Koruyucu Aile Günü

30 Haziran 2024

Koruyucu aileliğin teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla Cumhurbaşkanlığının 2021 yılındaki genelgesi ile Himaye-i Etfal Cemiyetinin kuruluş tarihi olan 30 Haziran Koruyucu Aile Günü olarak ilan edildi.

TÜRKİYE'DE İLK ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIK DANIŞMANLIĞI

İletişim