Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık İle İlgili Özel Günler

Mayıs 2024

Mayıs               Ruh Sağlığı Farkındalık Ayı
Mayıs               ALS Farkındalık Ayı
1 Mayıs            Emek ve Dayanışma Günü
2 Mayıs            Dünya Bebekler Günü
3 Mayıs            Basın Özgürlüğü Günü
5 Mayıs            Paskalya Bayramı
5 Mayıs            Dünya Ebeler Günü
5 Mayıs            Avrupa Bağımsız Yaşam Günü
5-6 Mayıs         Hıdırellez
7 Mayıs            Dünya Astım Günü
7 Mayıs            Uluslararası Aile Eşitliği Günü
8 Mayıs            Yumurtalık Kanseri Günü
9 Mayıs            Avrupa Günü
10-16 Mayıs     Engelliler Haftası
12 Mayıs          Anneler Günü
12 Mayıs          Dünya Hemşireler Günü

13 Mayıs         Türk Dil Bayramı
14 Mayıs         Dünya Çiftçiler Günü
15 Mayıs – 15 Haziran Turet  Sendromu Ayı
16 Mayıs         Dünya Çölyak Günü
16 Mayıs         Barış İçinde Yaşama Günü
17 Mayıs         Malcolm X Günü
17 Mayıs         Homo-Transfobi Karşıtlığı Günü
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
21 Mayıs          Kültürel Çeşitlilik Günü
22 Mayıs          Küresel Dayanışma Günü
22 Mayıs          Biyoçeşitlilik Günü
23 Mayıs          Küresel Erişilebilirlik Günü
25 Mayıs          Dünya Etik Günü
28 Mayıs          Dünya Regl ve Hijyen Günü
29 Mayıs          İstanbul’un Fethi
30 Mayıs          MS Günü

ENGELLİ BİREYLER İLE İLETİŞİM

Seminerimiz, Engelliler Haftası'nda farkındalığı artırmak için.

TEKLİF AL

KÜLTÜREL ZEKA SEMİNERİ

21 Mayıs Kültürel Çeşitlilik Günü'nü birlikte kutlayalım.

TEKLİF AL

Ruh Sağlığı Farkındalık Ayı

Mayıs 2024

Mayıs ayı, ruh sağlığı sorunlarını çevreleyen damgalamayı azaltma ve farkındalığı artırma zamanıdır. Yeşil kurdele, ruh sağlığı farkındalığının uluslararası sembolüdür.

ALS Farkındalık Ayı

Mayıs 2024

Ünlü fizikçi Stephan Hawking’in hastalığı olarak da bilinen, nedeni ve tedavisi bilinmeyen ve ilerleyici kas güçsüzlüğü nedeniyle yakalananların yakın bakıma gereksinim duyduğu ALS için Mayıs, farkındalık geliştirme ayı.

Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs 2024

Pek çok ülkede, resmî tatil olarak ilan edilen bugün ABD’de işçilerin günlük çalışma süresinin 12 saatten 8 saate indirilmesi için  başlattığı mücadeleden ortaya çıktı. Emek,  dayanışma ve haksızlıklarla mücadele  günü olarak kutlanıyor.

Dünya Basın Özgürlüğü Günü

3 Mayıs 2024

Birleşmiş Milletler, 1993 yılında özgür ve bağımsız bir basın için 3 Mayıs’ı Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak ilan etti.

Avrupa Bağımsız Yaşam Günü

5 Mayıs 2024

5 Mayıs’ta kutlanan Avrupa Bağımsız Yaşam Günü, Bağımsız Yaşam hakkı ve bunun engelliler için önemi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla her yıl düzenlenen bir etkinliktir.

Hıdırellez

5-6 Mayıs 2024

Bereket ve bolluğun bayramı olarak bilinen Hıdırellez, darda kalanların yardımcısı Hızır ile İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve baharın müjdecisi olarak kutlanır.

Paskalya Bayramı

5 Mayıs 2024

Paskalya Bayramı, dünya genelinde Hristiyanlar için önemli bir dini ve kültürel bayram olarak kabul edilir. Bu bayramda İsa’nın dirilişi kutlanmaktadır.

Dünya Ebeler Günü

5 Mayıs 2024

Gebelikte, doğumda ve doğum sonrasında önemli görevler üstlenen, anne ile bebeğin ilk iletişim bağını sağlayan ebelere özel gün 5 Mayıs’ta kutlanmaktadır.

Uluslararası Aile Eşitliği Günü

7 Mayıs 2024

Uluslararası Aile Eşitliği Günü, dünyanın dört bir yanındaki LGBTQ+ ailelerinin çeşitliliğini kutlar ve her yıl Mayıs ayının ilk Pazar günü gerçekleşir.

Dünya Astım Günü

7 Mayıs 2024

Astım, dünyada en sık görülen bulaşıcı olmayan kronik solunum hastalıklarından biridir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl Mayıs ayının ilk Salı günü Dünya Astım Günü olarak düzenlenmektedir.

Dünya Yumurtalık Kanseri Günü

8 Mayıs 2024

Yumurtalık kanseri (OC), kadınları etkileyen en önemli ve ölümcül jinekolojik kanserlerden biridir. Yumurtalık kanserlerinin erken evrede tanısı çok önemlidir. Bu gün yumurtalık kanserine ve erken tanıya dikkat çekmektedir.

Avrupa Günü

9 Mayıs 2024

Avrupa Birliği’nin temeli 9 Mayıs 1950 tarihinde Paris’te atılmıştır. Avrupa’da barışçıl ilişkilerin kalıcı şekilde kurulması için atılan bu ilk adımın yıl dönümü olan 9 Mayıs Avrupa Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Engelliler Haftası

10-16 Mayıs 2024

Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile
16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerde kutlanan özel haftadır.

Dünya Hemşireler Günü

12 Mayıs 2024

Hemşirelerin topluma yaptıkları katkıları onurlandırmak üzere her yıl  12 Mayıs tarihinde (Florence Nightingale’in doğum günü) kutlanan özel bir gün.

Anneler Günü

12 Mayıs 2024

Anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla  dünyada farklı zamanlarda kutlanan bugün, ülkemizde mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanıyor.

Türk Dil Bayramı

13 Mayıs 2024
Binlerce yıllık tarihi ile Türk dili, millî kültürümüzün ortak ifade aracıdır, kutsal bir mirastır. Karamanoğlu Mehmet Bey’in 13 Mayıs 1277 tarihli fermanıyla Türkçenin resmî dil ilan edilişi Türk Dil Bayramı ile kutlanmaktadır.

Dünya Çiftçiler Günü

14 Mayıs 2024
Bu özel gün, tarım sektöründe çalışan ve toplumun gıda ihtiyaçlarını karşılamak için emek veren çiftçilerin katkılarını takdir etmek ve onurlandırmak için ayrılmıştır.

Turet Sendromu Farkındalık Ayı

15 Mayıs - 15 Haziran 2024

Turet Sendromu,  kısa aralıklarla meydana gelen istemsiz, hızlı bedensel ve ses tiklerinin oluşturduğu nörolojik bir rahatsızlıktır. Bu ay ile Tourette sendromuna farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

Dünya Çölyak Günü

16 Mayıs 2024

Çölyak hastalığı, vücudun glütendeki proteine ​​​​negatif tepki verdiği otoimmün bir hastalıktır. Dünya Çölyak Günü, çölyak hastalığı ve ciddi bir şekilde tedavi edilmesi gerektiği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Dünya Barış İçinde Birlikte Yaşama Günü

16 Mayıs 2024

Barış içinde birlikte yaşamanın en önemli unsurlarından biri, farklı kültürlere sahip insanlar arasındaki karşılıklı anlayıştır. Bu özel günde sürdürülebilir bir barış, dayanışma ve uyum dünyası inşa etmek için çeşitlilik vurgulanmaktadır.

Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü

17 Mayıs 2024

Bu gün  farklı cinsel yönelimlere, cinsiyet kimliklerine veya ifadelerine sahip kişilerin maruz kaldığı şiddet ve ayrımcılığa dikkat çekmektedir.

Malcolm X Günü

17 Mayıs 2024

ABD’de beyazların siyahilere karşı uyguladığı ırkçı politikalara karşı en radikal direnişi gösteren isimlerden Müslüman aktivist Malcolm X’i anma günü.

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs 2024

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bu gün, İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

Diyalog ve Kalkınma İçin Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü

21 Mayıs 2024

Her yılın 21 Mayıs’ında düzenlenen bu gün, sadece dünya kültürlerinin zenginliğini kutlamıyor, aynı zamanda birlikte, uyum içinde ve eşit olarak yaşayabilmenin önemini de vurguluyor.

Biyoçeşitlilik Günü

22 Mayıs 2024

Biyoçeşitlilik gezegenimizin yaşayan dokusudur. Şu anda ve gelecekte insan refahının temelini oluşturur, eksikliği ise hem doğayı hem de insanları benzer şekilde tehdit eder. Birleşmiş Milletler, biyolojik çeşitlilik konularının anlaşılmasını ve farkındalığını artırmak için 22 Mayıs’ı Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü ilan etti.

Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü

23 Mayıs 2024

Günümüzde engelli veya engelli olarak yaşayan bir milyardan fazla insan için dijital erişim ve kapsayıcılığa odaklanan bir farkındalık günüdür. Her yıl Mayıs ayının üçüncü Perşembe günü kutlanır.

Etik Günü

25 Mayıs 2024

Etik veya ahlak felsefesi doğru davranışlarda bulunmak, doğru bir insan olmak ve insani değerler hakkında düşünme pratiğidir. Etik değerlerin hatırlatılması, bir bilinç oluşturulması için de 25 Mayıs tarihi Etik Günü olarak kabul edilmiştir.

Dünya Regl ve Hijyen Günü

28 Mayıs 2024

Dünya Regl ve Hijyen Günü’nün, her yılın beşinci ayının 28. günü olarak belirlenmesinin sebebi, adet döngülerinin ortalama 28 gün olması ve adet döneminin her ay ortalama beş gün sürmesi.

İstanbul'un Fethi

29 Mayıs 2024

İstanbul’un Fethi, 6 Nisan 1453 – 29 Mayıs 1453 tarihleri arasında, 53 gün süren yoğun bir kuşatmanın sonucunda Osmanlı Padişahı II. Mehmed komutasındaki Osmanlı ordusunun Bizans İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul’u ele geçirmesidir.

MS Günü

30 Mayıs 2024

MS veya multiplskleroz, beyni, optik sinirleri ve omuriliği etkileyen, denge, görme ve kas kontrolü ile ilgili sorunlar gibi bir dizi semptoma neden olan nörolojik bir durumdur. Günün amacı MS farkındalığını artırmak ve bu hastalıkla yaşayanları hikayelerini paylaşmak üzere bir araya getirmektir.

HEADLINE DIVERSITY'DE TEK ODAĞIMIZ ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIK

İletişim