Çeşitlilik, Kapsayıcılık ve Eşitlik Manşetleri

 

Şirketler ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtajla ilgili kararından sonra, çalışanlarına yeni bir yan hak sağladı

ABD Yüksek Mahkemesi, 50 yıldır yürürlükte olan kürtaj hakkı kararını iptal etti. Alınan yeni kararla ABD eyaletleri kürtajı kısıtlama, yasaklama veya suç sayma haklarına sahip oldu. Bu karar üzerine bu şirketler çalışanlarının kürtaj için başka bir eyalete seyahat masraflarını karşılayacağını duyurdu: Amazon, Amex, Apple, Bofa, Biogen, Cigna, Citigroup, Deutsche Bank, Dick’s, Disney, Goldman, Gucci, JPM, Kroger, Levi’s, Mastercard, Meta, Microsoft, Netlix, Nike, PayPal, Sbucks, T-Mobile, Tesla.

Kaynak: Bloomberg    Tarih: 25 Haziran 2022

Avrupa Birliği’nden yönetimde kadın temsili için önemli karar

Avrupa Birliği Parlamentosu, kadınların yönetimde daha fazla bulunmasını amaçlayan taslak mevzuat üzerinde geçici anlaşmaya vardığını duyurdu. 2026 yılında geçerli olacak mevzuata göre firmalar, yönetici olmayan pozisyonlarda yüzde 40, yönetici pozisyonlarında ise yüzde 33 oranında kadın çalıştırmakla yükümlü olacağı ifade edildi. Bir iş pozisyonu için adayların eşit niteliklere sahip olduğu durumlarda, önceliğin yeterince temsil edilmeyen cinsiyete verileceği ancak seçimlerde liyakatin esas alınacağı da belirtildi.

Kaynak: Avrupa Konseyi    Tarih: 8 Haziran 2022

Cinsiyet ayrımı davası sonuçlandı: Google, 118 milyon ödeyecek

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, ücretlerde cinsiyete dayalı ayrımcılık yaptığı ve eşitsizliğe neden olduğu gerekçesiyle 15 binden fazla kadın tarafından dava edilmişti. İlk olarak 2017 yılında açılan davada söz konusu suçlamaları reddeden Google, alınan son kararla söz konusu çalışanlarına 118 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. Ayrıca bağımsız bir uzmanın Google’ın işe alım uygulamalarını analiz edeceği ve bağımsız bir işgücü ekonomistinin şirketin ücret eşitliği çalışmalarını gözden geçireceği belirtildi.

Kaynak: Marketing Türkiye Tarih: 14 Haziran 2022

LinkedIn Disleksik Düşünmeyi becerilere ekledi

LinkedIn, Disleksik Düşünmeyi, kullanıcıların profillerinde bahsedebilecekleri tanınmış bir beceri seti olarak ekledi. Bu, Made by Disleksi grubu tarafından disleksiyi damgalamaya karşı  bir kampanyanın parçası olarak yapıldı. Virgin Kurucusu Richard Branson’ın Disleksik Düşünmeyi anlattığı video linkte.

Kaynak: Made by Dyslexia Tarih: 31 Mayıs 2022

İspanya’dan kadınlara ücretli regl izni kararı

İspanya’da hükümet, adet döneminde şiddetli sancı çeken kadınlara ücretli izin imkanı sunan yasa tasarısını onayladı. Yasa tasarısı kapsamında, ped ve tampon gibi kadın hijyen ürünlerine satış vergisinin kaldırılacağı belirtildi. İspanya regl izni sunan ilk Batılı ülke olacak. Japonya, Güney Kore ve Zambiya, halihazırda kadınlara regl izni sunan birkaç ülke arasında yer alıyor.

Kaynak: Euronews Tarih: 17 Mayıs 2022

”Kel” Demek Cinsel Saldırı Sayıldı

İngiltere’de iş arkadaşı tarafından “kel, şişko, pislik” gibi hakaretlere uğrayan kişinin açtığı davada karar çıktı. Mahkeme birine ”kel” demenin cinsel saldırı olduğuna karar verdi. Yargıç, söylemin cinsiyetçi olduğuna hükmetti.

Kaynak: Aykırı    Tarih: 13 Mayıs 2022

Pegasus Krizi: Dini İnançlara Hakaret Mi, İfade Özgürlüğüne Ket Mi?

Pegasus Havayolları çalışanlarının aralarında olduğu bir grubun sosyal medyada ”Kadir Gecesi Özel” notuyla paylaştığı alkollü fotoğraf krize yol açtı. Şirketin fotoğraftaki çalışanlarını işten çıkardığını açıklaması ise ifade özgürlüğüne aykırı bulunarak eleştirildi. Şirketin tüm çalışanlarına deklare ettiği Etik Kurallara uymamalarından dolayı bu kararın alındığını belirtti.

Kaynak: T24       Tarih: 29 Nisan 2022

Samsung’un Gece Koşan Kadın Reklamına Tepki

Samsung’un  Londra sokaklarında  gece 02’de tek başına kulaklık takmış halde koşu yapan bir kadını gösteren reklamı tepki gördü. Kadınların bu saatte yalnız sokaklarda kendilerini güvende hissetmediğine dikkat çeken eleştirilerle, Samsung duyarsızlıkla suçlandı. Samsung ”Gece Baykuşu” isimli kampanyasından dolayı özür diledi.

Kaynak: The Guardian         Tarih: 28 Nisan 2022

İngiltere’den Eşit İşe Eşit Ücrete destek

İngiltere Hükümeti Kadın Bakanlığı kapsamında kurulan Government Equalities Office, Dünya Kadınlar Günü’nde duyurduğu yeni bir girişimiyle, iş başvuru sürecinde ücret şeffaflığını iyileştirmeyi ve daha da ileri gitmek isteyen işletmelere kadınları kendi pozisyonlarına çekme konusunda yardımcı olmayı hedefliyor. Plaftormda şirketlerde kadınlara ve erkeklere ödenen maaşlar arasındaki farklar paylaşılıyor.

Bilgi: https://gender-pay-gap.service.gov.uk/

Kaynak: İngiltere Hükümeti       Tarih: 8 Mart 2022

Şirketler Çeşitliliğe 9.3 Milyar $ Harcadı

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık (Ç&K) pazarı 2022’de globalde 9.3 milyar $’a ulaştı. Ç&K -Küresel Pazar Yörüngesi ve Analitiği isimli raporda şirketlerin Ç&K’da yatırım yaptıkları alanlar, trendler ve COVID-19 sonrasında fırsatlar ve zorluklar hakkında yeni bakış açıları paylaşıldı. Ç&K pazarının 2026 yılında 15.4 milyar $’a ulaşacağı öngörülüyor.

Kaynak: PR News       Tarih: 23 Şubat 2022

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi 2022’ye Türkiye’den 7 şirket girdi

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi 2022’ye Türkiye’den 7 şirket girdi. Akbank, Ford Otosan, Hacı Ömer Sabancı Holding, TÜPRAŞ, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası’nı tebrik ederiz. Bu yıl endekste, 45 ülke ve 50 sektörden 418 şirket yer aldı. Endekste yer almaya hak kazanan tüm şirketlerin  listesi>>

Kaynak:Bloomberg          Tarih: 27 Ocak 2022

Riot Games cinsiyet ayrımcılığından dolayı 100 milyon dolar ödeyecek

Video oyun geliştiricisi ve yayıncısı Riot Games, eski çalışanlarının ortaya attığı cinsel taciz iddialarıyla davalık olmuştu. Tam üç yıl sonra dava karara bağlandı. Riot Games, binden fazla kadına cinsiyet ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle 100 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Anlaşma şartlarına göre, Kasım 2014’e kadar uzanan 1.000’den fazla tam zamanlı çalışan, 80 milyon doları bölüşecek ve 20 milyon dolar da avukat ücretlerine ve diğer masraflara gidecek.

Kaynak: New York Times         Tarih: 28 Aralık 2021

Eti Negro, Eti Nero oldu

Eti, Negro (siyah) kelimesinin bazı ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılması sebebiyle marka isim değişikliğine gittiğini açıkladı. Eti tarafından yapılan resmi açıklamaya göre bundan sonra Eti Negro yerine “Nero” ismiyle devam edilecek. Nero, İtalyancada siyah anlamına geliyor ve bisküvinin yoğun kakaolu içeriğini öne çıkarıyor.

Kaynak: Marketing Türkiye      Tarih: 1 Aralık 2021

Trans bireylere yemek vermeyen restoran sahibi ve çalışanına hapis cezası

Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi, üç kişiyi trans oldukları gerekçesiyle restorana kabul etmeyen ve sözlü saldırıda bulunan Köroğlu İşkembecisi işletmecisi ve çalışanına Türk Ceza Kanunun 122. maddesi uyarınca hapis cezası verdi. Hem lokanta işletmecisi hem de şef garson bu suçtan bir yıla yakın hapis cezasına çarptırıldı. Ancak daha önce işledikleri bir suç olmadığı için mahkeme hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi. Bu şu anlama geliyor failler beş yıl içinde bir başka suç işlemeleri durumunda bu ceza hükümleri açıklanacak.

Kaynak: KAOS GL      Tarih: 11 Kasım 2021

Lego oyuncaklar kız ve erkek olarak ayrılmayacak

Dünyanın önde gelen oyuncak üreticilerinden Lego, yaptığı bir araştırma sonucu ürünlerindeki cinsiyet etiketlerini kaldırma kararı aldı. Oyuncakların toplumsal cinsiyet klişelerini yaratmada ve sürdürmede oynadığı rol tartışma yaratıyordu. Bundan sonra Lego ürünleri “kızlara” ya da “erkeklere” göre değil; hayvanlar, uzay, video oyunu, bilimler ve diğer ilgi alanlarını içeren alt başlıklara göre aratılabilecek.

Kaynak: The Washington Post        Tarih: 12 Ekim 2021

Tesla’ya ırk ayrımcılığına rekor tazminat: 137 milyon dolar

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, siyahi bir çalışanına, iş yerinde ırkçı ayrımcılığa uğradığı gerekçesiyle yaklaşık 137 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Tesla’da bir yıl görev alan çalışana ırkçı söylemlerle seslenildiği, çalışma ortamında ırkçı resim ve görsellerle karşılaştığı dava dosyasında yer aldı.

Kaynak: NPR      Tarih: 5  Ekim 2021

ABD’de kadın-erkek milli futbolcular eşit ücret alacak

ABD’li kadın futbol yıldızı Megan Rapino ve arkadaşlarının mücadelesi sonuç verdi. ABD Futbol Federasyonu (USSF), kadın-erkek tüm milli takım oyuncularına eşit ücretlerde kontrat teklif ettiklerini duyurdu. ABD Kadın Milli Takımı oyuncularının, eşit ücret talebiyle Mart 2019’da ABD Futbol Federasyonu’na karşı açtığı dava reddedilmişti. Ancak USSF, sonunda eşit işe eşit ücreti desteklemeye karar verdi.

Kaynak: Gazete Duvar       Tarih: 16 Eylül 2021

TOKYO 2020 Olimpiyatları’nda eşit temsil yakalandı

Tokyo2020 Olimpiyatları’nda ilk kez kadın ve erkek atletlerde eşit temsile yaklaşıldı. Eşitlik yolunda alınan yolu anlamak için bir örnek olarak; 1900’de Olimpiyatlar’a katılan yaklaşık 1000 sporcunun sadece %2,2’si kadındı. Tokyo2020’ye katılan 206 Ulusal Olimpiyat Komitesinin hepsinde de en az bir kadın ve bir erkek sporcu bulundu. Bu, sporda cinsiyet dengesi için bir dönüm noktası oldu.

Kaynak: BM Kadın Birimi       Tarih: 22 Temmuz 2021

TÜRKİYE'DE TEK

Headline Diversity, Türkiye'deki ilk ve tek Çeşitlilik&Kapsayıcılık danışmanlığıdır.
Dünyanın gündemindeki bu konu hakkında sizin için yapabileceklerimizle ilgili görüşelim.

İletişim