ÇEŞİTLİLİK, EŞİTLİK VE KAPSAYICILIK MANŞETLERİ

Olimpiyatlarda Bir İlk: Sporcu Sayılarında Cinsiyet Eşitliği Sağlandı

Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları 26 Temmuz – 11 Ağustos 2024 tarihleri arasında düzenleniyor. Paris Olimpiyatları, cinsiyet eşitliği ve kapsayıcılık açısından çok önemli ilklere imza atıyor. Tokyo 2020’de yüzde 48,8 kadın sporcu katılımıyla büyük bir ilerleme kaydedilen cinsiyet eşitliği hedefine, Paris 2024’te tam olarak yüzde 50-50 erkek-kadın katılımıyla ulaşılıyor.

Türkiye’den 18 dalda, 54 kadın ve 48 erkek sporcu Paris 2024 Olimpiyatları’nda yarışacak. Kadın sporcuların 13’ünü Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı oluşturuyor. Bu da sporun voleybol dışındaki dallarında cinsiyet dengesinde alacağımız yol olduğuna işaret ediyor.

Kaynaklar: Euronews,  Türkiye’den 54 Kadın ve 48 Erkek sporcu Paris 2024 Olimpiyatları’nda Yarışacak.

Ekonomim, Paris 2024 Cinsiyet Eşitliği Hedefine Ulaştı.    Tarih: 25 Haziran 2024

Türkiye Küresel Cinsiyet Uçurumu Endeksi’nde 127’inci sırada

Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı Küresel Cinsiyet Uçurumu 2024 Raporu’na göre, dünyada toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kapanmasına yönelik ilerlemenin mevcut hızda devam etmesi durumunda eşitlik için 134 yıl gerektiği öngörülüyor.

Türkiye, Küresel Cinsiyet Uçurumu Endeksi’nde 146 ülke arasında 127’inci sırada yer alıyor. Endekste ilk sırada İzlanda bulunuyor. Ardından Finlandiya, Norveç, Yeni Zelanda ve İsveç geliyor.

Kaynak: Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu 2024        Tarih: 13 Haziran 2024

Engellilik Ayrımcılığına Para Cezası

Görme engelli avukat Mustafa Keskin, Vakıfbanı’ı erişilebilirlikle ilgili sorunları çözmeyince  Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) şikayet etti. TİHEK, Vakıfbank ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’na (BDDK) engellilere yönelik ayrımcılık yasağının ihlal edildiği gerekçesiyle 140 bin 934’er lira para cezası verdi.

Kaynak: Diken    Tarih: 7 Nisan 2024

Yerel seçimlerde 11 il ve 61 ilçede kadın adaylar belediye başkanı seçildi

31 Mart yerel seçimlerinde 81 ilin 11’inde kadın belediye başkanları seçildi. Kadın belediye başkanı çıkaran büyükşehirler Aydın, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep ve Tekirdağ oldu. Afyonkarahisar, Ağrı, Batman, Bilecik, Edirne ve Siirt’te de seçimleri kadın adaylar kazandı.

Türkiye genelinde 922 ilçenin 61’inde de kadın belediye başkanları seçildi. İlçe belediye başkanlarında yüzde 6 oranla, cinsiyet dengesinden çok uzakta kalındı.

Kaynak: BBC Türkçe        Tarih: 2 Nisan 2024

Almanya’da İlk Sağır Milletvekili Göreve Başladı

Heike Heubach, 2021’de yapılan seçimlerde koltuğu kıl payı kaçırmıştı, ancak başka bir milletvekilinin görevi bırakması sonucu Almanya’nın ilk sağır milletvekili olarak tarihe geçti. Milletvekilleri Heike Heuhbach’ı işaret dilinde alkışlarla karşıladı. (Ellerin havada sağa sola sallanıyor olması işaret dilinde “alkış” anlamına geliyor.)

Kaynak: Independent        Tarih: 21 Mart 2024

Avustralya’da Şirketlerin Cinsiyet Ücret Farkı Yayımlanacak

Ücret şeffaflığını ve kadınların işgücüne katılımını iyileştirmeyi amaçlayan yasa uyarınca, 27 Şubat’tan itibaren Avustralya’da 100’den fazla çalışanı bulunan her şirkette kadın ve erkek çalışanların maaşları arasındaki farklar çevrimiçi olarak yayımlanacak.

Kaynak: WGEA        Tarih: 27 Şubat 2024

Mar Galceràn, İspanya’nın Down sendromlu ilk milletvekili oldu

Mar Galcerán, İspanya’nın Down sendromlu ilk parlamenteri olarak tarihe geçti.
Galcerán, Guardian’a verdiği demeçte, “Toplum, Down sendromlu insanların katkıda bulunacak çok şeyi olduğunu görmeye başlıyor. Ama bu çok uzun bir yol” dedi.

Kaynak: The Guardian  Tarih: 9 Ocak 2024

2023 Nobel Ekonomi Ödülü’nü, kadınlar ve erkekler arasındaki maaş eşitsizliğini inceleyen Harvard Üniversitesi profesörü Claudia Goldin kazandı

Nobel Ekonomi Ödülü’nün “kadınların iş gücü piyasasına etkilerine ilişkin anlayışı ilerletmesi”nden dolayı Amerikalı Profesör Claudia Goldin’e verildiği açıklandı. Goldin, kadınların gelir durumu ve iş gücü piyasasına katılımlarına dair yüzyılları bulan tarihçesi konusunda ilk kapsamlı çalışmayı yaptı. Goldin,  kadınların iş gücü piyasasına katılımının yükselme eğiliminde olmadığını, bunun yerine U şeklinde eğri oluşturduğunu ortaya koydu.

Kaynak: Anadolu Ajansı        Tarih: 9 Ekim 2023

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Yönetimi kategorisinde PERYÖN İnsana Değer Ödülünün sahibi Metro İstanbul oldu

PERYÖN (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen İnsana Değer Ödülleri’nde, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Yönetimi kategorisinde ödülü İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Metro İstanbul kazandı. Metro İstanbul, tren sürücülerinin yüzde 30’unu kadınlardan oluşturarak ve toplumsal cinsiyet eşitliğindeki programlarıyla bu ödüle oluştu. Ford Otosan ve Avery Dennison da Fark Yaratan Ödülleri’ni kazandı.

Kaynak: PERYÖN     Tarih: 8 Aralık 2023

Dünyada Babaların Durumu 2023 raporu yayınlandı

Equimundo tarafından 17 ülkede gerçekleştirilen araştırmanın raporu olan Dünyada Babaların Durumu 2023 yayınlandı. Rapor, bakım eşitliğine giden dolambaçlı yolda ilerlemeler ve aksaklıkların bir karışımını gösteriyor. Bakım kapsamında hem çocuk, hem de yaşlı ve partner gibi diğer kişilerin bakımı da yer alıyor. Dünyada kadınlar erkeklere göre ev işlerine 1,36, çocuk bakımına 1,32 kat daha fazla zaman harcıyor.

Kaynak: Equimundo        Tarih: 27 Temmuz 2023

Her 5 vekilden 1’i kadın

28. dönem TBMM’de kadın milletvekilleri tarihimizin en yüksek sayısına ulaşmış olsa da, hem cinsiyet dengesinin sağlanmasından uzak, hem de dünya ortalamasının altındayız. Meclis’teki kadın vekil sayısı bir önceki döneme göre yüzde 3 artarak, 103’ten 121’e çıktı. Meclis’teki her 5 vekilden sadece 1’i kadınlardan oluştu.

İnfografik: Headline Kaynak Merkezi, Türkiye’de Kadın

Kaynak: T.C. Yüksek Seçim Kurumu          Tarih: 1 Haziran 2023

Cinsiyet ayrımcılığına rekor ceza

ABD merkezli banka Goldman Sachs, kadın çalışanlarına daha az maaş ödediği ve daha az fırsat sunduğu iddiaları sonrası, ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle 215 milyon dolar tazminat ödeyecek. Goldman Sachs, 2010 yılından beri bankayı “erkekler kulübü” olarak suçlayan kadınların yasal talepleriyle karşı karşıyaydı. 2800 kadının dahil olduğu davada, kadın yöneticilere erkeklerden yüzde 20 daha az maaş verildiği ve kurumun cinsel tacize göz yumduğu öne sürülüyor.

Kaynak: Reuters       Tarih: 10 Mayıs 2023

IBM Araştırması kadınların liderlikte eşit temsiline onlarca yıl olduğunu gösteriyor

IBM İş Değerleri Enstitüsü’nün üçüncüsünü gerçekleştirdiği Liderlikte Kadın Araştırması’na göre cinsiyet eşitliği kuruluşlara yüzde 19 gelir artışı getiriyor. Daha fazla kuruluş, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kapsayıcılığı sağlamanın iş için iyi olduğunu kabul etse de, gerçek bir ilerleme için önemli değişiklikler hâlâ yapılmıyor.

Araştırmadan dikkat çeken bulguları Türkçeye çevirdik: Liderlikte Kadın

Kaynak: Women in leadership report          Tarih: Mart 2023

İspanya ücretli regl izni veren ilk Avrupa ülkesi oldu

İspanyol milletvekilleri şiddetli regl ağrısı çeken kadınlara ücretli tıbbi izin verilmesini öngören yasal düzenlemeyi onayladı. Yasa, regl sancısı çeken çalışanların üç güne kadar ücretli izin almalarına olanak tanınıyor, bu süre doktorun uygun görmesi halinde beş güne çıkarılabiliyor. İznin kullanılması için doktordan hasta kağıdı alınması gerekiyor.

Kaynak: Euronews        Tarih: 13 Şubat 2023

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne Türkiye’den 12 şirket girdi

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi, 45 ülkede, 11 sektörde, 54 endüstride 484 şirketten oluşuyor. Türkiye’den endekse giren şirketler: Akbank, Arçelik, Enerjisa, Ford Otosan, Hacı Ömer Sabancı Holding, Migros, QNB Finansbank, Tüpraş, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası.

Kaynak:Bloomberg          Tarih: 1 Şubat 2023

TÜRKİYE'DE İLK ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIK YÖNETİMİ ŞİRKETİ

İletişim